szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakemberek önkéntesek segítségével mutatták meg a mesterséges intelligenciának, mikor és milyen módon kell nevetni.

A nevetésnek számos formája létezik, az udvarias kuncogástól egészen a harsány nevetésig. A társas kapcsolatokban azonban nemcsak az számít, hogy melyiket használjuk, az sem mindegy, hogy mikor tör ki belőlünk a nevetés. A kutatók most azt igyekeznek elérni, hogy minderre ne csak az ember, a gép is rá tudjon érezni.

A The Guardian beszámolója szerint az Erica névre keresztelt mesterséges intelligencia épp ezt a célt szolgálja. A fejlesztők szerint az algoritmus javíthatja a gép és az ember között folyó kommunikációt.

„Úgy gondoljuk, hogy a mesterséges intelligencia egyik fontos funkciója az empátia” – mondta Koji Inoue, a Kiotói Egyetem tudósa, a Frontiers in Robotics and AI című folyóiratban megjelent kutatás vezető szerzője. A szakember úgy véli, ennek egyik módja, hogy ha a gép éppen akkor és úgy nevet, amikor és ahogyan éppen kell.

A rákot is kimutathatja egy új, az MI-vel vezérelt röntgen

Ezt a röntgentechnikát alapvetően a robbanóanyagok felderítésére találták ki.

Inoue és kollégái több mint 80 villámrandevús helyzetből gyűjtött adatokkal dolgoztak. Ezek során egyetemista férfiak ültek le robotokkal beszélgetni. A gépeket kezdetben négy amatőr női színész működtette távirányítással.

A párbeszédből származó adatokat az egyéni nevetésre, az udvarias és zavarban lévő ember nevetésre, valamint a mélyből jövő nevetésre osztották fel. Ezeket aztán arra használták fel, hogy megtanítsák a gépnek, egy adott helyzetben kell-e nevetni, és ha igen, a három közül melyik nevetést kell alkalmazni. Az algoritmus megtanulta a társasági (visszafogottabb), valamint a mélyről jövő nevetés közti különbséget, és azt is, hogy mely helyzetekben kell egyiket vagy másikat alkalmazni.

Erica humorérzékét ezután négy rövid párbeszéddel tesztelték, amelyekhez már a nevetést is hozzárendelték. Az így készített párbeszédet aztán 130 önkéntesnek vetítették le, akik pontozták a rendszert olyan szempontok alapján, mint empátia, emberszerűség, természetesség és értés.

Az embernek is elmehet a józan esze és a gépnek is - de a gépnek egyáltalán megjött-e már?

A mesterséges intelligenciának eleve nincs józan esze. Vagy mégis? Vita tárgya, hogy van-e tudata a gépnek.

A kutatók az eredmények alapján úgy látják, a nevetés nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a robotoknak saját egyéniségük legyen. Azt is hozzátették ugyanakkor, hogy a következő 20 évben biztosan nem készül még olyan gép, amivel úgy tudunk társalogni, mint egy baráttal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!