szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA-t gyakran kritizálják, amiért rengeteget költ űrmissziókra és űrtechnológiákra. Sokan közülük viszont nem tudják, hogy e megoldásoknak a Földön is nagy hasznuk lehet.

Egy kísérleti technológia, amit a NASA talált ki az űrben lévő berendezések hűtésére, arra is alkalmas lehet, hogy drasztikusan, öt percre vagy még kevesebbre csökkentse az elektromos járművek töltési idejét – számoltak be róla a szervezet tudományos munkatársai.

Az újdonságot a Purdue Egyetem csapata dolgozta ki a Flow Boiling and Condensation Experiment (FBCE) nevű projektben. Ennek során kétfázisú folyadékáramlási és hőátadási megoldásokkal kísérleteztek a Nemzetközi Űrállomás (ISS) mikrogravitációs környezetében. A kutatók ezek segítségével egy kábel mentén 2400 amper áramerősséget értek el.

A technológia lényege, hogy egyszerre képes javítani a töltőkábelek hőátadásán, és drámaian növelni az áram mennyiségét. A módszer a számítások és a kísérletek alapján az elektromos autók töltésében is az említett, érzékelhető javulást hozná.

A kutatók szerint külön öröm, hogy a módszer egésze egy olyan technológiának köszönhető, amit eredetileg az űrben építettek és teszteltek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!