szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Petri-csészébe rakott „hálózat” nem csak irányítani tudta a képernyőn megjelenő ütőt, visszajelzést is kapott arról, hogy mennyire ügyes.

A melbourne-i székhelyű Cortical Labs biotechnológiai startup emberekből és egerekből származó őssejteket vegyített, hogy elkészíthessen egy mesterséges „agyat” – vagy ahogyan ők nevezik, egy laboratóriumi körülmények között létrehozott biológiai neuronhálózatot.

A DishBrainnek nevezett hálózat összekapcsolódott egy számítógéppel, majd az elektromos jeleket használva játszani tudott az egyik legelső videójátékkal, a Ponggal.

A játékosot megtestesítő sejtek nem a képernyőn megjelenő vizuális jelzésekre, hanem a Petri-csészében lévő elektródák elektromos jeleire reagáltak – írta erről a Nature. Ezek az elektródák egyszerre stimulálták a sejteket, és rögzítették a neuronális aktivitás változásait. Az eredményekről a Neuron című folyóiratban számoltak be.

A Cortical Labs tudományos vezetője, Brett Kagan szerint a munka elvi bizonyíték arra, hogy a csészébe lévő neuronok is képesek tanulni és az intelligencia alapvető jeleit mutatni. A DishBrain nevű rendszer ugyanakkor távol áll attól, hogy egyfajta agyként lehessen rá tekinteni – tette hozzá.

Kagan szerint a neuronok tudása kezdetben nem volt megfelelő, de idővel ráéreztek a játékra.

Takuya Isomura idegkutató, a japán RIKEN Agytudományi Intézet munkatársa szerint az elért eredmény fontos lépés olyan vizsgálatok kifejlesztése felé, amikkel például egy új gyógyszer hatását lehetne tesztelni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!