szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kutatók nemesgázokat és nitrogént találtak a Ryugu aszteroidából származó mintában.

Régóta tanulmányozzák már a tudósok azt a rendkívül különleges mintát, amit a Hajabusza-2 űrszonda néhány éve hozott el a Földre. A rakománya a Ryugu aszteroidából vett minta volt, amiből már megállapították, hogy a minta vizet tartalmaz, de más érdekességre is bukkantak.

A kutatók most egy újabb fontos részletet derítettek ki az aszteroidáról: azt, hogy a Naprendszer peremén született. Mindez azért is fontos, mert a tudósok régóta szeretnék megérteni, hogy pontosan hogyan keletkezett az élet a Földön. Az elméletek szerint az élet építőköveit a meteoritok és aszteroidák hozták el a bolygónkra. Az olyan égitestek, mint a Ryugu összetételének vizsgálat azonban arra is választ adhat, hogy merre kell keresnünk a hasonló élet nyomait.

Az 5,5 grammnyi törmelékből azt már sikerült megállapítani korábban, hogy a Ryugu két égitest kozmikus ütközésének maradványából jött létre, ami valószínűleg mélyen a Naprendszer peremén történt. A minta aminosavakat és vizet is tartalmazott, ami egyértelműen hatással lehetett a földi élet kialakulására. A mostani kutatás azt állapította meg, hogy a Ryugu nemesgázokat és nitrogént is tartalmaz.

Hogyhogy olyan gyorsan kialakult az élet a Földön?

Japán kutatók - a világon elsőként - a Földre szállított aszteroidamintákban aminosavakat találtak, amelyek az élet alapvető építőköveinek tekinthetők.

Bár a Ryugu olyan anyagból áll, ami a Naprendszer keletkezéséig, 4,5 milliárd évvel ezelőttig nyúlik vissza, a gázok azt mutatják, hogy a mintából származó szemcsék 5 millió évesek lehetnek. Mindez azt jelzi, hogy az aszteroida a marsi aszteroidaövet néhány millió éve elhagyva állt a mostani pályájára. A gázok elemzése azt mutatja, hogy nagy valószínűséggel a Naprendszer peremén született, a Jupiter és a Szaturnusz pályáján is túl.

A Ryuguval kapcsolatos kutatások a Science-ben és a Science Advancesben jelentek meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!