szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A skót kutatók tatukat fertőztek meg leprával, és kiderült, a májuk képes volt a regenerálódásra.

A skót Edinburgh-i Egyetem kutatói úgy vélik, a leprabaktériumok jelenthetik a kulcsot a szervezet biztonságos regenerálódásához. A BBC azt írja, az állatkísérletek során azt tapasztalták, hogy az egészséges növekedés serkentésével majdnem megkétszerezték a máj méretét.

A kutatók szerint a folyamat mögött az áll, hogy a baktérium igyekszik minél több szövetet megfertőzni, így ha gyorsabban nő a szerv, akkor erre nagyobb lehetősége van a kórokozónak.

A megbetegedést okozó Mycobacterium leprae baktérium fogyatékosságot okoz, ha megfertőzi a bőrt, az idegeket vagy a szemet. A kutatók szerint azonban más képessége is van, amit kifejezetten lenyűgözőnek tartanak. Hogy ezt közelebbről is megvizsgálják, a tatukat vették górcső alá.

Leprás csimpánzokat találtak, nyugtalanítja a kutatókat a betegség

Lehet, hogy a leprának rejtett tartalékai vannak? Ezt próbálják kideríteni több ország tudósai, miután Afrikában két helyen - Bissau-Guineában és Elefántcsontparton - is leprás csimpánzokra bukkantak.

A Cell Reports Medicine című tudományos lapban megjelent publikáció szerint az amerikai kísérletek során azt találták, hogy az átprogramozott baktérium képes regenerálni az állat máját – a szerv mérete csaknem megkétszereződött.

A kutató először arra számítottak, hogy a felgyorsult szövetszaporulat rákosodáshoz fog vezetni, de kiderült, hogy a szerv tökéletesen működőképes, az erek és az epevezeték is kialakult benne. Anura Rambukkana, az Edinburgh-i Egyetem tudósa szerint jelenleg nincs olyan sejtterápia, ami ennyire eredményes lenne.

Ne használja senki odamondásra a "leprás" szót - ezt kérik aktivisták

Egészségügyi aktivisták azt akarják elérni, hogy ne használják a "leprás" szót elítélő értelemben. A betegség még mindig létezik, de már gyógyítható, viszont ha pejoratív kifejezésként használják, az tovább nehezítheti a betegségben szenvedő páciensek életét - idézte érvelésüket a The Guardian brit napilap.

A megfigyelések szerint a baktérium visszatekeri a májsejtek biológiai óráját: ismét fiatalokká teszi őket, hogy szaporodjanak, amíg azok újra vissza nem térnek a „felnőtt korba”. A folyamat pontos részletei egyelőre ismeretlenek.

A kutatók bíznak benne, hogy a terápiával a transzplantációra váró betegek állapotán lehet segíteni: vagy helyreállítani a májukat, vagy visszafordítani a szervezetben máshol okozott károsodásokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!