szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az 1-es fázisú klinikai tesztek során megállapították a kutatók, hogy sikerült beindítani az immunrendszert, hogy felvegye a harcot a HIV-vírussal szemben.

Pozitív eredményről számoltak be a kutatók a HIV elleni védőoltás 1-es fázisú klinikai tesztjének lezárulta után. A Science-ben megjelent publikáció szerint a védőoltás 36-ból 35 embernél váltott ki megfelelő választ, ami igen jó eredmény a klinikai tesztek folytatásához.

Maga a HIV-vírus általában nem vált ki olyan immunválaszt, ami megállítaná a fertőzést. A kutatók ezért olyan vakcinát igyekeznek kifejleszteni, amivel úgynevezett széleskörűen hatástalanító antitesteket (bnAb), pontosabban azok prekurzorait (előfutárait) kezdi el termelni a szervezet.

Az IFLScience beszámolója szerint a kutatók rendkívül izgatottak az eredmények miatt, a módszer ugyanis nemcsak a HIV ellen lehet jó, de a hepatitis C, valamint az emlősöket megfertőző béta-koronavírusok elleni is alkalmazható lehet.

97 százalékban működhet a Moderna HIV elleni védőoltása, Afrikában is tesztelni fogják

A Moderna HIV vírus elleni vakcinája az első fázisú klinikai tesztek alapján működik, ezért most az Egyesült Államokon kívül is kipróbálja azt a cég.

A mostani tesztek során az egészséges résztvevők vagy placebót, vagy pedig az oltóanyagot kapták meg. Mint fentebb is írtuk, a csoport 36 tagjánál 35-ből megfelelő eredményt váltott ki a szérum.

A vakcina célja, hogy stimulálja a szervezetben található B-sejteket, hogy bnAb-ket termeljenek. A korábbi megoldások valószínűleg azért nem jártak sikerrel, mert nem stimulálták eléggé a B-sejteket.

A kutatók azért hozzátették: önmagában ez az eredmény még nem jelenti azt, hogy készen van a HIV elleni védőoltás, az ahhoz vezető út azonban több mint ígéretes.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!