szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Oxfordi Egyetem kutatói számoltak és kísérleteztek, hogy aztán kiderüljön, hogyan akadályozható meg, hogy a ketchup a ruhánkon landoljon.

Ha máshonnan nem is, a filmekből egészen biztosan ismerős lehet a jelenet, amikor már kifogyóban van a ketchup a flakonból, az összenyomásnál fröcsögni kezd a szósz. A jelek szerint a kutatóknak sikerült megállapítaniuk, miért történhet mindez, és azt is, hogy miként lehet ezt elkerülni.

Az Oxfordi Egyetem két tudósa matematikai modellezés és egy kísérletsorozat segítségével kimutatták, hogy az üveg lassú és lágy összenyomása jelentősen csökkenti annak esélyét, hogy a ketchup a ruhánkra fröccsen. Arra jutottak, hogy a folyamatot a folyadékdinamika irányítja, de végső soron azon múlik az eredmény, hogy az ellenállás és az erő hogyan befolyásolja azt, ahogyan a szósz kifolyik az üvegből – írja az IFLScience.

Amikor összenyomjuk a flakont, a tetején lévő levegő összenyomódik, és kinyomja az előtte lévő folyadékot. Azonban amikor ez megtörténik, a ketchupot a flakon falához nyomó erő nagyobb, mint a lefelé irányuló erő. Ahhoz, hogy a szósz egyenletesen jöjjön ki az üvegből, a két erőnek egyensúlyban kell lennie. Amikor ugyanis kicsi az ellenállás, a flakonban lévő levegő rugóként működik, így az utolsó kanál ketchup hirtelen tör ki a tartójából – vagyis fröcsögni kezd.

A kutatók szerint a megoldás az lehet, ha enyhe erővel nyomjuk össze a flakont, így kisebb az esélye annak, hogy a ketchup (vagy épp más szósz) fröccsenni fog. Ugyanakkor a gyártóknak azt javasolják, készítsenek nagyobb nyílást a palack tetejére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!