szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy friss felfedezés szerint a jelenkori fajok – garnélarákok, rovarok, pókok – ősei uralhatták a tengereket 470 millió éve. Ezek némelyike ráadásul a kétméteres hosszt is elérhette.

A kutatás a Taichoute nevű paleontológiai ásatási területen zajlott – ez évmilliókkal ezelőtt egy tengernek adott otthon, ma azonban már sivatag. Az ott talált fosszíliák nagyban különböznek azoktól, amiket korábban 80 kilométerrel arrébb tártak fel és tanulmányoztak.

A Scientific Reports folyóiratban publikált tanulmány szerint ugyan még az óriási ízeltlábúakat nem sikerült teljesen azonosítaniuk, néhány a korábban leírt Fezouata Biota fajaihoz tartozhat, sok azonban új faj lehet.

Nagy méretük és a szabadon úszó életmódjuk azonban azt sugallja, hogy egyedülálló szerepük lehetett ezekben az ökoszisztémákban.

A Marokkó Zagora régiójában található Fezouata Shale állatai egy sekély tengerben éltek, ami gyakran volt kitéve viharoknak és hullámtevékenységnek. Ennek köszönhető, hogy az állatok be lettek temetve, napjainkra figyelemre méltó fosszíliákat hagyva.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!