szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Melyek lesznek 2023-ban azok a trendek az üzleti életben, a technológiában, az ellátási láncokban és egyéb területeken, melyek a legnagyobb hatást fogják gyakorolni? Az analitikával foglalkozó SAS elemzői összegyűjtötték, mi várható jövőre.

Az alacsony kódú analitika elhozza a mesterséges intelligenciát az emberekhez, véli Jared Peterson, a SAS mérnöki részlegének vezető alelnöke, aki szerint 2023-ban az „analitika mindenkinek, mindenhol” koncepciója nemcsak egy fontos trend lesz, de a vállalkozások számára is kiemelt fontossággal bír majd, hogy felnőjenek a mesterséges intelligencia (MI) használatához. „Miközben a cégek az értékes eredmények érdekében továbbra is használni fogják a gépi tanulást, a számítógépes látást, az IoT-analitikát, az emberek képzettségi szinttől függetlenül lesznek képesek részt venni az analitikai folyamatban az alacsony kódú vagy kód nélküli opciók révén” – mondja a szakember.

Érik a forradalom a mobilappoknál: az új trend a low-code/no-code

Az IT-szektorban tomboló munkaerőhiány minden vállalat életére kihat: a koronavírus-járvány alatt felpörgött a digitalizációs igény, ám ezt szakemberek hiányában nagyon nehezen tudják kiszolgálni a fejlesztőcégek. Ahogy globálisan, itthon sincs bitkolbászból a kerítés, ráadásul a magyar diákok tudásbéli lemaradása, valamint a kisadózás szigorítása csak ront a helyzeten.

Az emberi részrehajlások vizsgálata javítja az MI megítélését – állítja Reggie Townsend, az adatetikai gyakorlatokkal foglalkozó részleg igazgatója. „Széles körben ismert és elfogadott tény, hogy a mesterséges intelligencia részrehajló lehet. 2023-ban az iparág lépéseket tesz majd az irányba, hogy elfogadjuk, a sztereotípiák velünk élnek, központi szerepet játszanak emberi létezésünkben, meghatározzák a döntéshozatalunkat. A káros sztereotípiákat előrejelző és mérséklő MI kifejlesztése az első lépés a szükséges bizalom biztosításához, hogy a múlt hibáinak megismétlése nélkül haladjunk előre.”

„2023 lesz az az év, amikor az értékesítők reagálni fognak az adatok elévülésére – jósolja Jennifer Chase, marketingvezető. A harmadik féltől származó sütik 2024-ben közelgő megszűnése azt jelenti, hogy a márkáknak újra kell gondolniuk a teljes ügyféladat-stratégiájukat, legyen szó zero-party, első, második vagy harmadik féltől származó adatokról. Chase szerint „a változás elképesztő lehetőséget kínál a márkák számára, hogy megszabaduljanak a harmadik féltől származó sütikre támaszkodó rossz marketinggyakorlatoktól, és szorosabb, megbízhatóbb kapcsolatokat alakítsanak ki az ügyfelekkel”.

A jelenlévő gazdasági problémák közepette azt várnánk, hogy a pénzügyi intézmények visszavesznek a környezetvédelmi, társadalmi és irányítási (ESG) kezdeményezésekből. Ám Alex Kwiatkowski, a SAS globális pénzügyi szolgáltatásokért felelős igazgatója szerint a jelek azonban arra utalnak, hogy a legtöbb bank nem változtat ezen az irányvonalon, sőt akár rá is erősít. A SAS 500 banki vezető megkérdezésével készült felméréséből kiderült, hogy több mint háromnegyedük úgy véli, a pénzügyi szolgáltatóknak foglalkozniuk kell a társadalmi kérdésekkel. A vezetők 64 százaléka azonban azt gondolja, hogy a bankszektor elmarad más ágazatok mögött az ESG-célok megvalósításában.

A blokklánc technológia és az e-sport továbbra is konvergálni fog Bryan Harris szerint, aki a SAS technológiai igazgatója. „A következő 5–10 évben fognak megjelenni az első, kifejezetten erre a platformra készített játékok is. Az e-sport már nagymértékben támaszkodik az analitikára, a gépi tanulásra és az MI-re, és így nyújt professzionális élményt a játékosoknak világszerte. A mérkőzések során a játékosok paritásának feltérképezésétől és az egyes univerzumokon belüli interakciók elemzésétől kezdve a megvásárolható készletek nyomon követéséig és promóciójáig, a játékban elemezhető adatok száma végtelen, még tovább fog növekedni.

65 milliárd forintot költenek: a felnőtt magyarok 56 százaléka szokott játszani videójátékokkal

Ismét emelkedett Magyarországon az e-sport-játékokkal játszók száma, legyenek akár alkalmi gamerek vagy komolyabb versenyzők, és ezt a növekedést a Covid-pandémia miatti lezárások feloldása sem lassította - a többi között ez derül ki abból a legfrissebb országos közvélemény-kutatásból.

„A szervezetek egyre inkább olyan számítógépes látás és további mesterséges intelligencia technológiákat fognak alkalmazni, amelyeket nemcsak az informatikusok és az adattudósok, hanem már üzemeltetési szakemberek is használhatnak ipari IoT-környezetben. A számítógépes látással kapcsolatos kezdeményezések a hozamjavításra, a működési hatékonyságra és a biztonságra fognak összpontosítani” – ezt jósolja Jason Mann, IoT-ért felelős alelnök.

Jay Upchurch információs igazgató szerint a valós idejű adattárolás felváltja az adattárházat. 2023-ban folytatódni fog a cégek azon törekvése, hogy a hagyományos adattárházakról olyan tárolási lehetőségek felé mozduljanak el, amelyek támogatják az adatok valós idejű elemzését és az azokra történő reagálást. A vállalatok ezáltal képesek lesznek az adatok feldolgozására, amint azok elérhetővé válnak, ráadásul felhasználóbarát formátumban tárolhatják azokat. „Akár egy gyártó figyeli a gépekből származó IoT-adatok áramlását, akár egy kiskereskedő az e-kereskedelmi forgalmat, a valós idejű trendek azonosítása segít elkerülni a nagy költséggel járó hibákat, és kihasználni a lehetőségeket, amint megjelennek” – állítja a vezető.

Hallott már a Vodafone CAT-M hálózatáról? A szolgáltató szerint ideje megismernie

A Vodafone nemrég bevezetett CAT-M hálózatán működő új sporttámogató rendszer a cég szerint új távlatokat nyithat mind a vitorlázás, mind egyéb verseny-és tömegsportok támogatása esetén a magas megbízhatóság, az alacsony szenzor oldali fogyasztás és minden eddiginél gyorsabb válaszidők révén.

A digitális ikerpiacok ellátási láncokra gyakorolt hatását emeli ki Dan Mitchell globális kiskereskedelmi igazgató. „Az éghajlatváltozás gyakran akadályozza az ellátási láncokat azáltal, hogy megnehezíti az áruk mozgását, átirányítja a szállítmányokat, és még a munkavállalók munkába járását is megakadályozhatja. Az ellátási láncok csapatai digitális ikerpiacok és szimulációk segítségével fogják felgyorsítani a döntéshozatalt, hogy hamarabb reagálhassanak az összekapcsolt ellátási lánc helyzetére.”

„Jövőre az iparágspecifikus ismeretekkel rendelkező adattudósok lesznek a legsikeresebbek az üzleti igények és elvárások kielégítésében, ezért ezek a szakemberek speciális képesítésekre fognak utazni” – mondja Marinela Profi adattudós.

Jenn Mann, HR-igazgató úgy véli, hogy a sokszínű, igazságos és befogadó munkakultúra hatással lesz az üzletre. „A vállalatok jobban fognak támaszkodni a HR-szakemberekre és elemző csapatokra a munkaerővel kapcsolatos tervek készítésénél. Adatokat és elemzéseket használnak, amelyekre szükségük lesz, hogy megértsék milyen készségek vannak a birtokukban, mire van szükség az üzleti kezdeményezések előmozdításához, és hol kell képezniük a kollégákat, fejleszteni a stratégiát.”

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!