szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kutatók két módon, egy úgynevezett optogenetikai eljárással és asztmagyógyszerrel is kísérleteztek egereken, hogy megpróbálják egy emléküket visszahozni. Kiderült, hogy mindkét módszer működik, utóbbi ráadásul emberek esetében is egyszerű, lévén az asztmatünetek enyhítésére már engedélyezve van a szer használata.

Érdekes felfedezést tett Robbert Havekes neurológus és csapata a Groningeni Egyetemen: az alváshiányos állapotban történő tanulás nem vezet emlékezetvesztéshez, inkább csak nehezebb visszahívni azt, viszont közel sem lehetetlen.

Egyik módszerük egy optogenetikai eljárás volt: neuronokat genetikailag módosítottak, majd stimuláltak a tanulási folyamat során, hogy fényérzékeny fehérjéket állítsanak elő. Azzal, hogy fényt irányítottak ezekre a sejtekre, vissza tudtak hozni egy-egy emléket.

Ennél egyszerűbbnek tűnik a a Current Biology folyóiratban bemutatott másik út. Amikor alváshiányosan tanított egereknek roflumilast nevű, jelenleg asztmás betegeknek felírt gyógyszert adtak, ugyanúgy emlékeztek az állatok, mint amikor közvetlenül stimulálták a neuronjaikat.

Feledékeny? Nem emlékszik valamire? A pszichológusok válaszolnak: mikortól kell aggódnia emiatt?

Sokan szembesülünk időnként azzal, hogy nem jut eszünkbe egy név, egy filmcím, vagy hogy hova is tettünk valamit. Az idősebbek ilyenkor óhatatlanul az elbutulásra, a rettegett Alzheimer-kórra gondolnak, de vajon mikor válik jogossá ez a félelem?

A kutatás jelentősége abban rejlik, hogy lehetőséget teremthetnek a roflumilast használatára az emberek elvesztett emlékeinek felidézéséhez. Ez azért is lehet előnyös, mert a gyógyszer engedéllyel rendelkezik emberi felhasználásra – írja az Interesting Engineering.

Ráadásul ez a felfedezés, hogy az agy több információt tárol el, mint korábban gondoltuk, ráadásul ezek a „rejtőzködő” emlékek még egyszer hozzáférhetőek (legalábbis egerekben), számos izgalmas lehetőséget hozhat magával.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!