szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók szerint az LHS 475 b jelű exobolygó átmérője a Föld átmérőjének 99 százaléka, az viszont nem biztos, hogy légköre is van.

Újabb mérföldkőhöz érkezett a James Webb űrteleszkóp (JWST) projektje. A kutatók megerősítették, a szerkezet felfedezte az első exobolygóját: az LHS 475 b a Földtől mintegy 41 fényévnyire, az Oktáns csillagképben található. A bolygó a Föld átmérőjének mintegy 99 százalékát teszi ki.

A JWST rögzítette, ahogy a bolygó kétszer is elhaladt a szülőcsillaga előtt. A mért adatok alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a bolygó létezik.

A NASA megjegyezte: jelenleg csak ez a teleszkóp képes arra, hogy egy exobolygó légkörét pontosan meghatározza, a szakemberek most ezen dolgoznak éppen. Az biztos, hogy egy kőzetbolygóról van szó, azt viszont még nem tudni, hogy légköre is van-e.

A tudósok hangsúlyozzák: előfordulhat, hogy a bolygónak 100 százalékban szén-dioxidból áll az atmoszférája. Ez a bolygó felszínének közelében helyezkedhet el, ezért sokkal nehezebb azt felismerni – főleg ilyen nagy távolságról. Amiben viszont már most biztosak, hogy nem sűrű, metánból álló légkörrel rendelkezik a planéta.

A számítások szerint egyébként 300 Celsius-fok uralkodhat a felszínen, vagyis a bolygó jóval melegebb, mint a Föld. A szakemberek úgy tippelnek, hogy a leginkább a Vénuszhoz hasonlíthat az égitest.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!