szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók mérése szerint egy X1.2-es erősségű napkitörés érte el nemrég a Földet, ami a rádióadásban is zavart okozott.

Erőteljes napkitörés érte el a múlt hét folyamán a Földet, ami a rádiókimaradásokat okozott Ausztráliában, valamint a Csendes-óceán déli részén – számolt be róla a CNet. A szakemberek szerint tavaly október óta ez volt a legerősebb ilyen esemény, és a következő erőteljes napkitörés előjele lehet.

A napkitörés nem más, mint a Nap felszínéről érkező elektromágneses sugárzás. Az Európai Űrügynökség szerint akkor fordulnak elő, amikor a napfelszínen a mágneses mezőben tárolt energia hirtelen felszabadul – összegez az Interesting Engineering.

A napfoltok olyan intenzív mágneses mezők, amelyek átmenetileg leállítják a konvekciós folyamatokat a Napon. (A konvekció a plazma részecskéinek hidrodinamikai áramlása során végbemenő energiatovábbítást jelenti.) A folyamat leállása miatt a nagy mágneses intenzitású terület nem fogadja be a kavargó töltött gázokat a Nap belsejéből, így az adott terület hőmérséklete csökkeni kezd. Emiatt a szondák és teleszkópok képein az adott terület sötétebbnek tűnik, innen az elnevezés: napfolt.

Gyönyörű videót készített a NASA a Napról, relaxálni is lehet rá

A NASA összegyűjtötte az egyik űrszondája által rögzített felvételeket, majd a 133 napnyi megfigyelésből egyetlen timelapse videót készített.

A legutóbbi kitörés egy összetett napfoltból, az AR3182-ből származott. A besorolása X1.2-es volt, amiről azt érdemes tudni, hogy az X-kategóriájú napkitörések a legerősebbek. Az M osztályúak közepes, míg az A, B és C osztályúak alacsony intenzitásúak. Az 1.2-es érték ebben az esetben azt jelenti, hogy az X-kategóriájú napkitörések között a gyengébbek közé tartozik.

Mivel a Nap a következő években közeledik a ciklusa csúcsához, további X-osztályú napkitörések várhatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!