szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA összegyűjtötte az egyik űrszondája által rögzített felvételeket, majd a 133 napnyi megfigyelésből egyetlen timelapse videót készített.

Lenyűgöző és egyben rendkívül meditatív videót készített a NASA a Napról. A szervezet a Solar Dynamics Observatory (SDO) nevű, a csillagot figyelő űrszonda által rögzített képeket szedte össze, majd készített belőlük egy egyórás anyagot.

Az SDO által rögzített képek a 2022. augusztus 12. és 2022. december 22. közötti naptevékenységet mutatja be, így gyakorlatilag 133 napot ölelnek fel a felvételek. A szerkezett 13 éve kering a Föld körül, közben pedig folyamatosan monitorozza a csillagunkat, amelyről 4K felbontásban készít anyagot. Amellett, hogy ezek rendkívül látványosak, a NASA szerint a bennük rejlő információk számtalan új felfedezést tettek lehetővé a Nap működésével és a Naprendszerre gyakorolt ​​hatásával kapcsolatban.

Az SDO három műszer segítségével 0,75 másodpercenként készít egy képet a Napról. Az Atmospheric Imaging Assembly nevű egység 12 másodpercenként 10 különböző hullámhosszon készít fotókat.

A videóban látható felvételeket 17,1 nanométeres hullámhosszon rögzítette, ami egy extrém ultraibolya sugárzás hullámhossza. Ennek köszönhetően válik láthatóvá a Nap légkörének legkülső rétege, a korona. A videóban látható fényes területek fölé nyúló hurkok olyan mágneses mezők, amelyek foglyul ejtette a forró plazmát. Innen indulnak ki a napkitörések is, amikor a mágneses mezők összekapcsolódnak. A Nap 27 naponta tesz meg egy fordulatot, eközben a fényes régiók folyamatosan vándorolnak rajta.

A videóban felvillanó fekete kockákat azért látni, mert olyankor a Föld vagy a Hold elhaladt a szerkezet előtt. Az SDO naponta 1,4 TB adatot sugároz a Földre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!