szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Teljesen elhagyhatja a hagyományos fizikai gombokat az új iPhone-okból az Apple, helyette egy már ismerős megoldás érkezhet a telefonokba.

Ugyan a következő iPhone-generáció várhatóan szeptemberben esedékes bemutatójáig még sok idő van hátra, a készülékek ilyenkor már a tervezőasztalon vannak. Ennek megfelelően időnként információk is szivárognak a leendő készülékekről – az idén várható iPhone 15-szériáról is érkezett már néhány információmorzsa, például, hogy az A17-es processzor inkább az üzemidőre koncentrálhat majd, az olcsóbb modell pedig megörökölheti az iPhone 14 Pro kameráját.

Az Apple témákban rendszerint jól értesült Ming-Chi Kuo elemző most egy korábbi jóslatára erősített rá, miszerint az idén érkező iPhone 15 Pro modelleknél a cupertinói vállalat elhagyhatja a hagyományos, kattanós fizikai gombokat, hogy egy új technológiával váltsa ki őket.

Természetesen mindez nem azt jelentené, hogy ezentúl nem lenne mód a hangerő szabályozására vagy a készülék ki- és bekapcsolására: Kuo szerint az Apple szilárdtest (solid-state) gombokra cserélné őket, ami egy olyan technológián alapulna, amit a cég számos más termékében láthattunk már. Röviden, ez annyit jelentene, hogy nem lennének mozgó alkatrészek.

Az elemző a szerdán közzétett Twitter-bejegyzéseiben arról írt, hogy az idén érkező iPhone 15 Pro modellek már ezzel az új technológiával lennének szerelve, és ennek érdekében egy újabb, taptic engine nevű alkatrész lenne bennük. Ez az, ami képes a hagyományos fizikai gombok visszajelzéseit szimulálni.

A technológia először az iPhone 7 modelleknél jelent meg, ahol a főgomb már nem nyomódott le, csak egy ahhoz hasonló visszajelzést adott a taptic engine (a kikapcsolt készüléknél megfigyelhető volt, hogy a gomb lenyomására nem történik semmi, egyáltalán nem mozdul meg a gomb – működés közben csak szimulálta a kattanást az eszköz). Hasonló megoldást alkalmaznak a MacBook laptopok érintőpadjainál is.

A 9to5Mac beszámolója szerint Kuo hozzáfűzte: amennyiben a felhasználóknak tetszene a megoldás, a későbbiekben más csúcskészülékekben is megjelenhet – példaként az iPad Prókat és a Watch okosórákat említette.

Azt nem tudni, hogy mi lenne az Apple célja a gombok átalakításával – talán csak egységesíteni szeretnék a készülékek technológiáit (hiszen a jelenlegi eszközökben is van taptic engine, ezek adják a rezgő és egyéb visszajelzéseket), vagy szeretnének egy újabb potenciális hibaforrást kizárni a készülékekben (a hagyományos gombok ugyanis idővel elhasználódnak, és cserére szorulnak).

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!