szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Halálsorra küldtek egy kutatót részben azért, mert a WhatsAppot és a Twittert használta. Nem ez az első eset, hogy a közel-keleti ország ennyire szigorúan bünteti a többi között a twitterezést.

A Guardian birtokába került bírósági dokumentumok szerint a 65 éves Awad Al-Qarni jogászprofesszort, aki nem mellesleg a reformok szükségességét támogatja Szaúd-Arábiában, részben azért küldték halálsorra, mert volt Twitter-fiókja és azon keresztül, illetve a Whatsappon a királyságra nézve "ellenséges" híreket osztott meg. A dokumentumokat a lappal Al-Qarni fia, Nasser Al-Qarni osztotta meg, aki az Egyesült Királyságba menekült.

Apját 2017-ben tartóztatták le, amely egyben a szaúdi koronaherceg, Mohamed bin Szalmán az eltérő véleményekkel szembeni zéró toleranciájának a kezdetét is jelentette - emlékeztet a lap. Tavaly 34 év börtönt kapott Salma al-Shehab PhD-zó hallgató, két gyerek édesanyja azért, mert volt Twitter-fiókja és disszidensek, aktivisták posztjait osztotta meg. Egy másik nőt 45 év börtönre ítélték ugyancsak Twitter-használatért.

Al-Qarnit az állam által kontrollált média úgy festette le, mint egy veszélyes prédikátort, de a disszidensek szerint a jogi professzor egyszerűen csak egy fontos és elismert értelmiségi, akinek komoly követői tábora van a közösségi médiában, ide értve a kétmillió Twitter-követőjét is.

Mindeközben - emeli ki a lap - a szaúdi kormány, illetve az állami befektetők az utóbbi időben egyre nagyobb mértékben fektettek be az olyan közösségi médiaplatformokba, mint a Twitter vagy a Facebook.

Awad Al-Quarni az ítélet szerint a közösségi médiában "minden lehetőséget kihasznált, hogy kifejezze a véleményét", és nemcsak a Twitteren volt jelen, de használta a Telegramot is, és a bíróság azt állítja, hogy a férfi a Whatsappon olyan videót osztott meg, amelyben a Muszlim Testvériséget dicsőítette.

A Guardiannek nyilatkozó jogvédő, Jeed Basyouni szerint Al-Qarni ügye beleillik a trendbe, miszerint Szaúd-Arábiában akadémikusokat, kutatókat figyelnek meg, akikre adott esetben halálbüntetés vár azért, mert felvállalják a véleményüket.

Kapcsolt képünkön New York-i tüntetők 2019-ben az ellen tiltakoznak, hogy Szaúd-Arábiában halálra ítéltek három kutatót.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!