szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudósok csak most fedezték fel a Proctoporus titans névre keresztelt gyíkot, aminek a farka hosszabb a testénél, áttetsző a szemhéja és az Andokban él.

Új, eddig ismeretlen gyíkfajt fedeztek fel Peru délkeleti részén, az Andokban – jelentette be az ország természetvédelmi hatósága.

A korábban nem ismert, Proctoporus titansnak elnevezett hüllőre 3250 méter körüli tengerszint feletti magasságban, a Cusco és Junin tartomány határán fekvő terület egy csupán helikopterrel megközelíthető terepén bukkantak rá perui tudósok az Otishi Nemzeti Parkban.

Felfedeztek egy új kígyót: ez a faj igazolhatja, hogy honnan származnak ezek az állatok

Kis méretű, eddig nem ismert kígyófaj két példányát fedezték fel Ecuadorban, amivel az ismert Tropidophis-fajok száma immáron hatra nőtt. A most megtalált faj medencéjének alakja arról árulkodik, hogy legközelebbi őseik a gyíkok lehetnek.

Az áttetsző szemhéjjal, valamint a testénél hosszabb farokkal rendelkező faj a gymnophthalmidae vagyis pápaszemes gyíkok családjába és az Andok lábánál nagy változatosságban előforduló proctoporus nemzetségbe tartozik – közölte a perui Állami Természetvédelmi Területek Országos Szolgálata.

A France24 hozzáfűzte: az újonnan felfedezett gyík sötétszürke, a fején és az oldalán arany pöttyökkel.

Eddig ismeretlen pókot találtak az Alföldön

Az Alföldön számos erdőssztyepp-folt és kunhalom védi szigetként a hajdani élővilágot. Ezt a két erősen fragmentált - csak kis foltokban létező - élőhelytípust vizsgálták, és érdekes eredményekre jutottak hazai szakemberek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!