szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jövőtervezésre és kreatív problémamegoldásra invitálja a Samsung és az EdisonKids a hazai fiatalokat. Az idén harmadik alkalommal induló kihívás során a diákok a tanáraikkal és elismert szakemberek együttműködve, egymást inspirálva gondolkodhatnak olyan megoldásokon, amelyek pozitív változást hoznak a mindennapokba. A leginnovatívabb csapatok a mentorálás mellett eszközökkel is gazdagodnak majd.

Az EdisonKids és a Samsung idén január és június között az ország leginkább előremutató ötleteit keresi, amelyek a jelen kérdéseire a jövő megoldásaival válaszolnak. A Megoldások a holnapért kihívásra a tudomány, technológia iránt érdeklődő, valamint a társadalom jobbá tételéért aktívan tenni vágyó 12 és 18 év közötti diákok jelentkezhetnek a verseny weboldalán. A 2–6 fős csapatok egy tanáruk bevonásával február 20-ig nevezhetnek egy kétperces bemutatkozó videóval, amelyben a problémafelvetést és a megoldási javaslatukat prezentálják fenntarthatóság, a jövő oktatása vagy a közösség kategóriában.

Az ötven kiválasztott csapat tagjai workshopokon ismerkedhetnek meg a design thinking módszertannal és a strukturálatlan problémák megoldási lehetőségeivel, melyeket a későbbi tanulmányaik, munkájuk során is alkalmazni tudnak – írják a szervezők. A Megoldások a holnapért program célja, hogy a résztvevő fiatalok, tanáraik és a mentorok együtt járják végig a jövőtervezés minden lépcsőfokát és közösen dolgozzák ki a legjobb megoldást az innovatív felvetésekre. Az együttműködésben rendkívül fontos az EdisonTanárok szerepe, ezért a program során ők a közös workshopokon felül személyes mentorálásban, facilitációs képzésben részesülnek majd.

A nyolc középdöntős csapat újabb képzéseken dolgozhat tovább ötletének megvalósítási módján. A döntőre – amelyen az elnyerhető eszközök összértéke 6 millió forint – egy prezentációs tréning is segíti a résztvevőket.

A koncepciókat eredetiség, megalapozottság, megvalósíthatóság és csapatszellem szerint bírálja a zsűri, amelynek elnöke, és egyben a kezdeményezés fővédnöke, idén is Meskó Bertalan, orvosi jövőkutató, a The Medical Futurist Institute vezetője. A döntésben részt vesz a digitális oktatás területéről érkező Forgács-Fábián Sára, az Amigos a gyerekekért alapítvány megálmodója, a fenntarthatósági kategóriában tevékenykedő Tomaj Zsófia, a Future Potato alapítója és Wettstein Albert, a Munch.hu egyik alapítója, a közösségi területet pedig Stumpf Kata, a Konnekt egyesület társalapítója és Dóczi Attila (Tanulom Magam Attis) képviselik. A csapathoz Veres Rita, az Edisonplatform vezetője, Kunos Balázs, a Samsung Magyarország alelnöke mellett Balogh Péter, a Baconsult alapítója és Balogh Csaba, a HVG technológiai rovatának vezetője idén is csatlakozik.

12-18 éves magyar diákok álltak elő ötletekkel arra, hogyan lehet megoldani a holnapot

A Samsung és az EdisonKids idén február és június között ismét az ország leginnovatívabb 12 és 18 év közötti diákjait, tanárait és iskoláit kereste a Megoldások a holnapért (Solve for Tomorrow) program keretében. A hétvégi döntőn kiderült, kik ötletei bizonyultak legérdekesebbnek.

A tavalyi fordulót a GITegylet nyerte. A csapat az otthon porosodó, szükségtelen tárgyak újrahasznosítását segítő onlinepiactér-koncepciót alkotott, amely egyben fenntartható projektek finanszírozását is segítheti. A 2022-es év hazai győztes pályázói emellett a komposztáláskor keletkező hő energetikai hasznosítására és a szexuális edukáció megreformálására tettek javaslatokat.

A szervezők közlése szerint az elmúlt két évben összesen 401 diák és 100 tanár vett részt 97 iskolából az ország különböző pontjairól.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!