szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jövőben még több esetben alkalmaznának drónos szállítást a román egészségügyi intézmények között, ha beválik a rendszer Bihar megyében. Egy most bemutatott modell 40 km/h sebességgel képes haladni, így hat perc alatt éri el a célját.

Romániában rendhagyó megoldásként péntektől drónokkal szállítják a biológiai mintákat a nagyváradi kórházakból a Bihar megyei sürgősségi kórház laboratóriumába – írja az Agerpres román hírügynökség.

Az országban egyedülálló megoldást csütörtökön sajtótájékoztatón ismertették a kezdeményezők. Gheorghe Carp, a megyei kórház igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: a drónok idővel gyógyszert és sebészeti beavatkozásokhoz, vérátömlesztésekhez szükséges vért is szállíthatnak az egészségügyi intézmények között – a projektet idővel a megye többi kórházára is kiterjesztenék.

Carp szerint a megyei kórház 2020-ban átadott robotizált laboratóriuma nagyon hasznosnak bizonyult: több mint 30 százalékkal csökkent a vizsgálatok ára, és az eredményeket is 68 százalékkal gyorsabban állítják ki. „Ha a mintákat is sikerül gyorsan szállítanunk, minden kiadás csökken: nem kell embereket fizetni, nincsenek késések, és panaszok sem” – mondta az igazgató. Carp hangsúlyozta: a határmenti város az első Romániában, amely újszerű megoldásokkal fejleszti az egészségügyi rendszert.

Drónos házhoz szállítást tesztel a Rossmann a fővárosban

Először rakomány nélkül tesztelték a megoldást, a 15 kilométeres utat 14 perc alatt tették meg.

Az első drónszállítmány pénteken indul a városi kórház-tüdőszanatórium-szülészet-megyei kórház útvonalon. A teljes út hat percig tart.

Rory Houston volt katonai pilóta, a drónokat biztosító ausztráliai Sky Network vállalat képviselője szerint az X 11 típusú drónok maximálisan 3 kilogrammos csomagokat szállíthatnak, és 40 km/h sebességgel haladnak. Mint mondta, amennyiben Bihar megyére is kiterjesztenék a programot, a cég nagyobb teljesítményű drónokat is biztosítani tud, amelyek súlyosabb rakományt is szállítani képesek 150 kilométeres óránkénti sebességgel.

A nagyváradi városvezetés egyelőre együttműködési szerződést kötött a céggel, s ha a tesztrepülés beváltja a hozzá fűzött reményeket, közbeszerzést írnak ki a drónok hosszabb távú alkalmazására. A kísérleti projekt lebonyolításában a romániai polgári légvédelmi hatóság is részt vesz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!