szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Sydney-i Műszaki Egyetem (UTS) mérnökei piacra dobnák azt a készüléket, ami a tumorsejt anyagcseréjére figyelve képes azt azonosítani a vérmintában. A találmány milliók életét mentheti meg.

A Sydney-i Műszaki Egyetem (UTS) mérnökei egy olyan új eszközt fejlesztettek ki, amely egy vérmintából képes kimutatni a rákos sejteket, valamint elemzi is azokat – számolt be róla az Interesting Engineering. A készülék az invazív beavatkozással járó biopsziás vizsgálatok alternatívája lehet, de abban is segíthet, hogy a kezelés során folyamatosan monitorozni lehessen a beteget.

Ahogy a lap is megjegyzi: a rákos megbetegedés korai felismerése létfontosságú, tekintettel arra, hogy az egyik vezető halálokként tartják számon a világon. Az ilyen megbetegedések egy része műtéti kezelést igényel, ezért fontos az olyan vizsgálatok kifejlesztése, amely minél kevesebb beavatkozással jár. Az eszközről a Biosensors and Bioelectronics című tudományos lapban írtak a kutatók.

Healthline

Majid Warkiani, a UTS egyik tudósa szerint a vérvizsgálat sokkal kevésbé invazív beavatkozás, mint egy szöveti biopszia, és lehetővé teszi az orvosok számára, hogy a vizsgálatot akár többször is elvégezzék anélkül, hogy ezzel veszélyeztetnék a beteg állapotát.

Az eszköznek a The Static Droplet Microfluidic nevet adták a kutatók. A készülék képes azonosítani azokat a daganatsejteket, amelyek leváltak az eredeti tumorról, és bekerültek a véráramba. A szerkezet a tumorsejteket az egyedi anyagcsere-jellemzőire fókuszálva képes megkülönböztetni a normál vérsejtektől.

Az eszköz működése Otto Warburg 1920-as felfedezésére épül, amely szerint a tumorsejtek sok glükózt fogyasztanak, így több laktátot termelnek.

A daganatsejt kimutatása után azokat genetikai és molekuláris vizsgálatnak vethetik alá, ami segít a betegség azonosításában és kategorizálásában. Ennek köszönhetően személyre szabott kezelési terveket lehet kidolgozni.

Majid Warkiani

Az eszköz használata azért is lehet rendkívül fontos, mert a rákos megbetegedéseknél az áttétet a véráramba bekerülő és ott keringő sejtek okozzák. A rákkal összefüggő halálozások 90 százaléka ennek a számlájára írható.

A szerkezetet most szabadalmaztatni szeretnék az orvosok, és azt tervezik, hogy piacra dobják azt.

Hogy mennyire nagy szükség van egy ilyen eszközre, azt jól mutatja, hogy az évszázad csalását is egy hasonló kütyü ígéretével hozták össze. Elizabeth Holmes a kétezres években a Theranos egészségügyi startup vezetőjeként károsított meg befektetőket több milliárd dollárral. Az ígéret az volt, hogy a Theranos által fejlesztett Edison nevű gép akár egyetlen csepp vérből, néhány óra alatt képes lesz több mint 200 féle betegséget diagnosztizálni. Holmest végül csalás és félrevezetés miatt 11 év börtönre ítélték.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!