szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még csak mérnöki végzettségre sincs szükség ahhoz, hogy valaki egyfajta mérnöki munkát végezzen a mesterséges intelligencia körül, ráadásul óriási fizetésért. Ismerkedjen meg a prompt engineering munkakörrel.

Míg egyfelől munkahelyeket veszélyeztet a mesterséges intelligencia térhódítása, olyan új álláslehetőségeket is teremt, amelyekre ezelőtt nem gondoltunk volna. Az egyik ilyen új munka a prompt engineering (azonnali mérnöki munka, azonnali tervezés), amelyhez nincs szükség szakirányú végzettségre, sőt a végzettség valójában nem is lényeges, viszont óriási pénzeket lehet vele keresni.

A prompt engineering munkakörben dolgozók feladata egyrészt az, hogy a mesterséges intelligenciát célzott beszélgetésekkel tanítsák arra, hogy mire hogyan reagáljanak, hogyan kövessék az irányelveket. Egy ilyen munka során utasításokat kell írni és finomítani ezeket a generatív MI-modellek teljesítményének javítása érdekében. Ezek az utasítások előre beállítottként szolgálhatnak olyan modellekhez, mint a ChatGPT, hogy gyorsabb válaszokat adjanak.

[IBM-vezérigazgató: Nagyon jó, hogy elveszi az emberek munkáját a mesterséges intelligencia]

Óriási igény van a jó szakemberekre ezen a területen: a San Franciscó-i székhelyű Anthropic mesterséges intelligencia például startup évi 175 000 és 335 000 dollár közötti fizetéssel kínál egy ilyen állást. Az elvárások között nem szerepel a mérnöki, műszaki végzettség vagy a munkakör betöltéséhez szükséges gyakorlat, viszont a kívánt képesítések közé tartozik a nagy nyelvi modellek (LLM), például a Google Bard és az OpenAI ChatGPT alapos ismerete, a rejtvények megoldásában való jártasság és a „szenvedély a hatékony technológia biztonságossá és társadalmilag hasznossá tétele iránt”.

Alapvetően fog megváltozni, ahogy internetezünk - nagy élmény lesz, nagy kérdésekkel

Nem azért pánikolnak a Google-nál a ChatGPT miatt, mintha ők nem tudnának hasonlót fejleszteni. Hanem mert egyelőre nem látszik, hogyan lehet majd pénzt facsarni a keresésekből az új világban. Minél közelebb próbálunk jutni a válaszhoz, annál több kérdés merül fel.

„A prompt engineering olyan, mint egy robotot megtanítana beszélni úgy, mint ahogyan a szavakat használjuk az egymással való kommunikációhoz” – mondta Michael Delcore, MI-prompt mérnök és frontend fejlesztő a Euronewsnak.

Könnyen előfordulhat – írja a Bloomberg –, hogy az ilyen állásokban elhelyezkedők nem rendelkeznek számítógépes vagy műszaki háttérrel, de ez nem is baj, mert elsősorban nyelvi készségekre van szükség az interaktív mesterséges intelligencia használatához. Az ilyen állásokra jelentkezőknek gyakran van angol, történelem vagy filozófiavégzettségük. A prompt engineering még csak kialakulóban lévő terület, de a szöveget, képeket vagy akár teljes webhelyeket rövid mondatok alapján létrehozó mesterséges intelligencia fellendülésével ez a szakma nemsokára létfontosságúvá válik.

Amikor tízezreket rúgnak ki éppen, megéri programozónak állni? Lesz ebből itthon milliós fizetés?

Az elmúlt hónapokban két dologról szólt a technológiai ipar: az elbocsátásokról és a mesterséges intelligencia berobbanásáról. Mindkettő jelezheti azt, hogy az évek óta hangoztatott programozóhiánynak vége van, ezért az iparági szereplőket és magát a mesterséges intelligenciát is megkérdeztük, mire számíthatnak azok, akik kódolásra adnák a fejüket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!