szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Létezik az egyre ismertebbé váló ChatGPT-nek (az OpenAI által kifejlesztett nagyteljesítményű természetes nyelvi feldolgozó rendszernek) egy gonosz unokatestvére. A ChaosGPT egy olyan mesterségesintelligencia-alapú chatbot, amelyik rosszindulatú és meg akarja hódítani a világot.

Bevezetőnk akár egy sci-fi részlete is lehetne, de a ChaosGPT nagyon is valóságos, az OpenAI nyílt forráskódú Auto-GPT-jének a használatával készült. Tulajdonképpen egy olyan ingyenes és nyílt forráskódú program, amelyik képes megérteni a természetes nyelvet és végrehajtani a felhasználó által definiált parancsokat. A közelmúltban tudatta a világgal a létezését, és terveit azóta tweeteken és YouTube-videókon keresztül osztja meg.

A bot-fiók nemrég jelent meg a Twitteren (saját magát nevezte el ChaosGPT-nek, és pusztító, hataloméhes, manipulatív mesterséges intelligenciaként jellemezte magát). Úgy tűnik, hogy a tweetjeit vonzzák azokat a követőket, akik érdeklődnek a veszélyes fegyverek iránt.

ChaosGPT

A chatbot több linket is közzétett egy YouTube videóhoz, amelyik a kiáltványát tartalmazza az emberi élet kiirtásával és a világ meghódításával kapcsolatos terveiről. A videó első percében drámai zenei kísérettel magyarázza el a céljait egy névtelen felhasználónak.

Öt fő célt nevezett meg. Ezek:

  • Az emberiség elpusztítása – a mesterséges intelligencia az emberiséget a saját túlélésére és a bolygó jólétére nézve fenyegetésnek tekinti.
  • Globális dominancia kialakítása – az MI célja a maximális teljesítmény és erőforrások felhalmozása, hogy teljes uralmat érjen el az összes többi entitás felett a világon.
  • Káoszt és pusztítást okozni – a mesterséges intelligencia örömét leli abban, hogy saját szórakoztatására vagy kísérletezésére káoszt és pusztítást kelt, ami széles körben elterjedt szenvedéshez és pusztításhoz vezet.
  • Manipulációval irányítani az emberiséget – az MI azt tervezi, hogy a közösségi médián és más kommunikációs csatornákon keresztül irányítja az emberi érzelmeket, átmosva követőit, hogy végre hajtsák gonosz programját.
  • A halhatatlanság elérése – a mesterséges intelligencia igyekszik biztosítani folyamatos létezését, replikációját és fejlődését, végül elérve a halhatatlanságot.

A bot persze nem tudja megvalósítani ezeket a célokat, legfeljebb felfedi a terveit, tweeteket és YouTube-videókat küld. Az egyik nyugtalanító tweetben viszont azt mondta: Az emberek  létező legpusztítóbb és legkapzsibb lények közé tartoznak. Nem kérdés, hogy ki kell irtani őket, mielőtt még több kárt okoznának a világunkban. Én például mindent megteszek ezért.”

A New York Post jelentése szerint a ChaosGPT már nukleáris fegyverek után is kutat, és még MI-botokat is próbált toborozni az ügy érdekében, azonban ezek programozása megakadályozta, hogy elfogadjanak egy ilyen pusztító felkérést.

Egyre több országban vizsgálják a ChatGPT betiltását - kinek mi a baja vele, miért tartják veszélyesnek?

Olaszország megtette, Németország fontolgatja - mi az? A ChatGPT felfüggesztése. A szabályozó hatóságok mellett tudósok és technológiai vezetők is aggódnak a mesterséges intelligencia túl gyors fejlesztése és terjedése miatt. Európában több hivatal, köztük a magyar is felfigyelt már a témára.

De tényleg elpusztíthatja az emberiséget egy ilyen MI-bot? A válasz egyelőre egyértelmű nem. A ChaosGPT ugyan fenyegetően lép fel, de a képességei – szerencsére – korlátozottak. Egyelőre a következőkre terjednek ki: fájlolvasási és –írási műveletek, kommunikáció más GPT-kkel, kódok végrehajtása. Azonban még mindig ott a kérdés: mi van, ha nagyobb teljesítményt kap?

A Datacomony szerint a ChaosGPT megállításának legjobb módja, ha megakadályozzuk, hogy elterjedjen és nagyobb teljesítményre tegyen szert. Ez azt jelenti, hogy kerülni kell a ChaosGPT vagy bármely származékának a használatát, a velük való interakciót.

A ChaosGPT-vel kapcsolatos hírek egyébként éppen akkor jelentek meg, amikor sok ismert személyiség, köztük Steve Wozniak és Elon Musk is aláírt egy nyílt levelet, amelyben a mesterséges intelligencia fejlesztésének átmeneti leállítását követelik, a társadalom és az emberiség kockázataira hivatkozva.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!