szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA Tempo nevű űrszondája május végén, június elején kezdheti majd el mérni Észak-Amerika felett a légkör összetételét. Azt is kiderítheti, milyen hatással van a világszerte mindenhol alkalmazott műtrágya a légkörre.

Az Egyesült Államok űrhivatala nemrég állította pályára a Tempo (Tropospheric Emissions Monitoring of Pollution) nevű űrszondát, amely folyamatosan monitorozza majd a légkörben található több káros anyag, mint például a nitrogén-dioxid a formaldehid és a talajközeli ózon szintjét. Ezek többek között a szmog építőkövei.

A NASA közlése szerint a pályára állítása sikeres volt – az eszközt a SpaceX rakétája vitte el az űrbe –, és a szerkezet rendben fel is vette a kapcsolatot az irányítással. A tényleges munkát május végén, vagy június elején kezdheti meg a készülék.

Kimondta a WHO: 100 emberből 99 nem olyan levegőt szív, amilyet kellene

Szinte az egész emberiség ki van téve a légszennyezésnek: a világ népességének mintegy 99 százaléka lélegzik olyan levegőt, amelyben határérték felett vannak a szennyezőanyagok - közölte hétfőn közzétett éves jelentésében az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A Tempo geostacionárius pályán mozog, a keringési ideje pedig megegyezik a Föld forgási sziderikus periódusával. Ez 23 óra 56 perc 4,1 másodperc.

A készülék óránként méri majd a levegő minőségét Észak-Amerika felett. Emellett képes az egymástól csupán néhány kilométerre lévő régiók levegőminőségét is megmérni. Ez jelentős előrelépés, a jelenlegi eszközök ugyanis egy 160 négyzetkilométeres területen tudnak csak mérést végezni. Vagyis az űrszonda minden eddiginél precízebb lesz.

A NASA tudósai szerint a Tempo arra is lehetőséget ad, hogy megmérjék például, hosszú távon milyen hatással van a műtrágya a légkörre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!