szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különböző formájú és textúrájú tárgyakat tud megfogni a Cambridge-i Egyetem szakemberei által megalkotott, viszonylag egyszerűen működő robotkéz.

A robotkezek sokszor igen drága és bonyolult szerkezetek, azonban a brit Cambridge-i Egyetem kutatói most jelentős áttörést érhettek el a területen: olyan robotkezet terveztek, ami amellett, hogy energiahatékony, és minimális ujjmozdulatokkal képes számos tárgyat megfogni.

Mint az Advanced Intelligent Systems folyóiratban közölt tanulmányból kiderül, a kar a kis költségvetésű, energiahatékony robotika előtt nyithat ajtót, mivel ez a 3D-nyomtatással készített kéz képes komplex mozdulatok végrehajtására a „bőrébe” ültetett érintésérzékelők által.

A kutatók szerint az eltérő méretű, alakú és textúrájú tárgyak megfogása nagy kihívás a robotoknak, a Cambridge szakemberei azonban ezt az úgynevezett passzív csuklómozgással érték el. Állítják: az általuk megalkotott robotkéz irányítása egyszerű, és számottevően kevesebb energiát fogyaszt, mint egy olyan kéz, ami teljesen motorikus.

A tanulmány egyik szerzője, Thomas George-Thuruthel kiemelte: korábbi kísérleteik rámutattak, hogy csupán a csukló mozgatásával jelentős mozgástartomány érhető el egy robotkézen.

Cambridge University

Mint az Interesting Engineering a tanulmány nyomán írja, a 3D-nyomtatott kéz tapintásérzékelői segítenek abban, hogy a robot érzékelni tudja, mit érintett meg. Összesen 1200 kísérletet végeztek a kutatók, hogy megbizonyosodjanak afelől, a kar képes leejtés nélkül megragadni különböző tárgyakat.

A kar – amit eredetileg egy 3D-nyomtatott műanyaggolyóval tanítottak be – 14 tárgyból 11-et sikerrel meg tudott tartani.

Működő robotkezet építettek társuknak a 15 éves amerikai diákok

A 15 éves Sergio Peralta jobb kézfeje nem fejlődött ki rendesen, ezért a tanév kezdete óta rejtegette azt diáktársai előtt. Aztán jött a meglepetés.

Kieran Gilday, a tanulmány vezető szerzője kiemelte: a robotkéz az érzékelők segítségével kap visszajelzést arról, hogy mennyire halad jól az adott tárgy megtartásával, például azt is tudja, ha az elkezd csúszkálni a kezében.

Az új robotkéz fejlesztésével nem állnak le, a jövőben még több képességet szeretnének integrálni bele, például látási képességeket is. Egyelőre azonban a pontosság és a sebesség finomhangolásán dolgoznak a kutatók, és keresik a lehetséges felhasználási területeket is.

Dolgoznak egy fejlettebb változaton is, ami képes a környezet változásait érzékelni, és azokra reagálni – olyasmire, mint a páratartalom vagy a hőmérséklet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!