szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eredetileg a vulkánkitörések és a földrengések pontos érzékelésére tervezték azt a kutatóballont, ami nemrég a sztratoszférában rögzített furcsa hangokat.

Elsőre az ember azt gondolná, hogy a Föld sztratoszférája alapvetően egy nyugodt, csendes hely. Így gondolták ezt a tudósok is, akiket éppen ezért igen meglepett, amikor meghallgatták egy 21 km-es magasságba felengedett kutatóballon által rögzített adatokat.

A The Washington Post szerint a NASA kutatói egy rejtett akusztikus világra bukkantak, ahol ismeretlen eredetű titkozatos zajokat is sikerült felvenni. Ezek infrahangok, vagyis az emberi fül számára nem érzékelhetők. Rögzítve és felgyorsítva lejátszva azonban tompa, statikus suttogásként hallhatóak.

A léggömbök által felvett néhány hangnak – például annak, ami úgy hangzik, mint amikor a kagylót a fülünkhöz tesszük – ismert a forrása, ám más, szaggatott recsegés keletkezésére egyelőre nem találtak magyarázatot. Daniel Bowman, az amerikai Sandia National Laboratories egyik vezető tudósa – aki a napelemes ballont megépítette és elindította – munkája eredményét az Amerikai Akusztikai Társaság ülésén mutatja be.

A hangok megértése nemcsak azért fontos, hogy jobban megismerjük a Földet, hanem azért is, mert a jövőben más bolygókon is hasonló módon, tudományos kutatóballonokkal vizsgálnák meg az adott égitest légkörét. Ehhez viszont tudnunk kell, milyen körülmények között milyen eredményre számíthatunk.

A szakemberek emellett a földrengések mérésére is használják a kutatóballonokat, de a vulkánkitörések monitorozására is alkalmas lehet. A tervek szerint később a Vénuszra is küldenének ilyen ballonokat, amelyek közelebbről vizsgálnák meg az égitestet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A nyitókép forrása: Sandia National Laboratories)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!