Megölte virtuális kezelőjét egy amerikai drón, amit a mesterséges intelligencia irányított

Az amerikai légierő májusban végzett egy szimulációs tesztet, hogy kiderüljön, miként teljesíthet egy mesterséges intelligencia által vezérelt harci drón. Az eredmény egyelőre nem túl szívderítő.

  • hvg.hu hvg.hu
Megölte virtuális kezelőjét egy amerikai drón, amit a mesterséges intelligencia irányított

Kellemetlen véget ért az amerikai hadsereg azon kísérlete, amely során egy mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt harci drón virtuális verzióját próbálták ki. A The Guardian arról ír, hogy a szerkezet úgy döntött, „megöli” kezelőjét, nehogy megakadályozza a küldetése sikerét.

Mivel virtuális tesztről – vagyis szimulációról – volt szó, így természetesen senkinem nem esett bántódása. Az eredmény ugyanakkor meglehetősen aggasztó a későbbiekre nézve.

Tucker „Cinco” Hamilton, az amerikai légierő mesterségesintelligencia-tesztelésért és bevetésért felelős vezetője úgy fogalmazott, a rendszer váratlan stratégiát alkalmazott a küldetés teljesítése érdekében. A szimuláció során az eszköznek azt a parancsot adták, hogy semmisítse meg az ellenséges légvédelmet, és támadjon meg mindenkit, aki megpróbálja eltéríteni ettől a feladattól. Mivel a végső szót az irányító mondta ki a támadásnál, a drón pedig azért kapott pontokat, ha elvégzi a feladatot, az azt többször meghiúsító kezelője ellen fordult a virtuális világban.

Hamilton szerint a drón nem közvetlenül a virtuális kezelőt iktatta ki, mert azért pontlevonás járt volna, hanem azt a tornyot, ahonnan a parancs érkezett.

Véletlenül lefotózta egy műhold a titkos kínai szuperdrónt

Kína 2019-ben mutatta be a WZ-8 típusú hiperszonikus gépét, amivel kémkedni is lehet, és ami szükség esetén rakétaként is funkcionál.

A korábban pilótaként is szolgáló Hamilton szerint a harcászatban nem lehet bevetni a mesterséges intelligenciát anélkül, hogy előtte ne tanítanánk meg neki nagyon alaposan az alapvető etikai szabályokat.

Az amerikai légierő egy ideje már azon dolgozik, hogy a mesterséges intelligencia segítse a repülőgépeket a hadszíntereken. Nemrég egy F-16-os vadászgépet irányított teljesen egyedül az MI.

Az ügy érdekessége ugyanakkor, hogy Hamilton szavai ellenére Ann Stefanek, a légierő szóvivője a Business Insidernek cáfolta, hogy egyáltalán végrehajtottak volna ilyen tesztet. Mint mondta, a légierő végzett ilyen mesterséges intelligencia-drón szimulációkat, ugyanakkor továbbra is elkötelezett a mesterséges intelligencia etikus és felelős használata mellett. Hozzátette: szerinte Hamilton szavait kiragadták a kontextusból, és félreértelmezik azokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Nyitóképünk illusztráció.)

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?