Sok fárasztó dolgot levehet az emberek válláról a generatív mesterséges intelligencia, hiszen a chatbotok másodpercek alatt írnak meg esszéket, e-maileket, jelentéseket, önéletrajzot, motivációs levelet készítenek. Jó ötletnek tűnhet tehát rájuk bízni az álláskeresésnél szükséges iratok elkészítését is, azonban – állítja egy tanulmány – nem biztos, hogy tényleg ez a nyerő ötlet.
Az iCIMS kiadta a „Class of 2023" jelentését, amely elemzi a főiskolát végzettek karrierelvárásait, és összehasonlítja azokat a HR-szakemberek és munkaadók elvárásaival. A jelentés egy kis szelete az immár szinte megkerülhetetlen mesterséges intelligenciával foglalkozik.
A megkérdezett ezer amerikai végzős főiskolás közel fele (47 százaléka) nyilatkozott úgy, hogy használna chatbotot önéletrajza vagy motivációs levele megírásához, és mint kiderült, a Z generáció már használta is ilyen célokra a mesterséges intelligenciát. Viszont a megkérdezett 500 HR-szakember közel 40 százaléka azt mondta, hogy a mesterséges intelligencia bevetése az állásajánlatoknál határozottan rossz ötlet, ugyanis egy, a szakmájához értő HR-s könnyen rájön a turpisságra.
Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy egyelőre még nincsenek megbízható MI-detektorok. Azaz mindaddig, amíg valaki ügyel arra, hogy a mesterséges intelligencia által generált szöveget úgy szerkessze, hogy az pontos legyen, és tükrözze az illető személyiségét, a HR-szakember nem fog tudni különbséget tenni a mesterséges intelligencia által és az ember által készített beadványok között.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.