szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Washingtoni Állami Egyetem mérnökeinek szerkezete, a Bee++ képes minden irányba mozogni, így a jövőben már csak a súlyából kellene lefaragni egy kicsit.

Különleges robotot építettek az amerikai Washingtoni Állami Egyetem mérnökei – számolt be róla az Interesting Engineering. A szakemberek egy olyan robotméhet készítettek, ami állításuk szerint nagyon komoly előrelépést jelent a miniatűr robotika terén.

A Bee++ nevű szerkezet képes minden irányban könnyen mozogni, ami eddig nehézéget okozott a repülő szerkezeteknek. A mérnökök úgy vélik, a robotot nemcsak a növényen beporzására lehet használni, de egy katasztrófahelyzeben a keresési és a mentési feladatokban is sokat segíthet.

Az eszköz szárnyai szénszálból és mylar fóliából készültek. Az IEEE Transactions on Robotics című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a kutatóknak először létre kellett hozniuk a rovar agyának digitális változatát. Az első változatát már 2019-ben elklészítették, ám az még nem volt képes a robotok által legnehezebben elvégezhető mozgásra.

Ez a yaw, vagyis egyfajta hirtelen irányváltás. Ez az az mozgás, amely során például egy repülőgép oldalirányú mozgást végez. Enélkül a robot meglehetősen korlátozott lenne.

A mostani szerkezet 95 milligrammos, a szárnyfesztávolsága pedig 33 mm. Ezek szerint még mindig 10-szer nehezebb, mint a méhek, ám azzal, hogy sikerült tökéletes mozgásra bírni a Bee++-t, a jövőben már csak a súlyon kell csökkenteni ahhoz, hogy sikerüljön tökéletesen lemintázni a valódi méheket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!