szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Tokiói Egyetem kutatói azzal a módszerrel navigáltak egy épület pincéjében, amely a piramisok rejtett kamráit is segít megtalálni.

A GPS mára a navigáció és a tájékozódás szinonimájává vált, szinte mindenki kedveli, de vannak hátrányai. Ilyen például, hogy nem lát át a vízen, a sziklákon vagy az épületek vastag falain, így a beltéri tájékozódásban kevésbé segít. A megoldáson régóta dolgoznak, most a Tokiói Egyemről érkezett egy javaslat, és meglehetősen radikális az elképzelést: leváltanák a GPS-t.

Az iScience-ben megjelent publikáció szerint a tudósok a szubatomi – vagyis az atomnál kisebb méretű – részecskéket használták fel arra, hogy a nulláról hozzanak létre egy navigációs technológiát. Sikerült is egy pincerendszerben megoldaniuk olyan navigációt, ami GPS-szel sosem sikerült volna.

A bravúr a nagyenergiájú részecskéknek, a müonoknak köszönhető. Ezeket a kozmikus sugarak hozzák létre, amikor beleütköznek a Föld légkörébe. A részecskékből átlagosan 10 ezer darab hullik percenként egy négyzetméterre, és ugyanolyan sebességgel halad függetlenül attól, hogy szikláz, vízen vagy más egyéb közegen kell áthaladnia.

Az eljárást a tudósok használták már a piramisok rejtett kamráinak feltárásához, a japánok azonban a világon először használták ki ezt a navigációhoz – írja az ArsTechnica.

4500 év után titkos kamrát találtak az egyik piramisban: íme a módszer, hogyan sikerült felfedezni

A kutatók az úgynevezett müon-részecskékeket hívták segítségül azért, hogy kiderüljön, mit rejt a piramis belseje. Három hónapon át kísérleteztek, mire végre megszületett az eredmény.

Az új technológiát muPS-nek nevezték el, és bíznak benne, hogy a jövőben ezzel lehet majd irányítani például a föld alatt, vagy a víz mélyén közlekedő robotokat. De persze életmentésre is jó lehet, ha például egy barlangrendszerben téved el valaki.

A hagyományos GPS-eszközök műholdakból származó adatokat használnak fel a Föld egy adott pontjának meghatározására. Ez a rendszer képes kiszámolni, hogy A és B műholdtól mennyire van távol valaki, majd ez alapján meghatározni a pontos pozícióját. A muPS is hasonló elven működik, de referenciapontként a müonérzékelőt használja a műholdak helyett.

A mérnökök a teszt során egy épület hatodik emeletén helyezték el a müonérzékelő referenciaállomást, míg egy vevőegységet leküldtek egy emberrel a pincébe. Ő bármerre is járt, a rendszer pontosan megmondta, hol van.

A rendszer pontossága jelenleg 2-25 méter között van, a hatótávolsága pedig 100 méter is lehet. A kutatók szerint bár az elért eredmény nagyon jó, további fejlesztésekre lesz szükség ahhoz, hogy a hétköznapokban is használni lehessen az eszközt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!