szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Közismert tudományos tény, hogy a Föld dőlésszöge befolyásolja, milyen hosszúak a nappalok. Most azt is megnézhetjük, hogy mindez hogyan néz ki kivülről.

Simon Proud, a brit National Center for Earth Observation tudósa a Meteorológiai Műholdak Hasznosításának Európai Szervezetéhez (EUMETSAT) tartozó műholdak segítségével készített egy timelapse-videót, amely egy évet – a 2022-eset – ölel fel. Proud összesen 365 fotót szerkesztett össze egy videóvá, vagyis minden nap készült egy felvétel a Földről. Ezek mindegyikét reggel 6 órakor készítette a szerkezet.

A felvételből jól látszik, hogy júniusban Európában reggel 6-kor már felkelt a Nap, decemberben azonban ebben az időben még sötétség borítja a kontinenst.

A Föld dőlése bolygónk különös jellemzője. A NASA számításai szerint a tengelye jelenleg 23,4 fokkal van megdőlve. A dőlésszög azonban változik, az elmúlt egymillió év során 22,1 és 24,5 fok között ingadozott a Föld keringési síkjához viszonyítva.

Nemrég kiderült az is, az emberi tevékenység már erre is hatással van: annyi vizet szivattyúztunk ki a bolygónk belsejéből, hogy 80 centimétert változott a dőlése.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!