szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Asus évek óta csiszolgatja a csúcskategóriába szánt Zenfone-sorozat mobiljait, hogy versenyre kelhessen a piac legnépszerűbb gyártóival. Ezúttal a Zenfone 10-et küldte ringbe a riválisok ellen a tajvani vállalat. Az biztos, hogy nagyon jó munkát végeztek – az kérdés, hogy egy remek telefon mire is lesz elég.

Nagyjából a 2019-es Zenfone 6 óta világos, hogy az Asus komolyan gondolja a mobilgyártást. Már a tavalyi modellen is érezhető volt a tudatos építkezés hatása, mostanra pedig egyértelműen kijelenthető: beérett a munka gyümölcse. A Zenfone 10-ről van szó.

Külcsín

Minek változtatni azon, ami egyszer már bevált?” – tehették fel a kérdést az Asus mérnökei, amikor feladatul kapták, hogy tervezzék meg a Zenfone 10-et. A válasz pedig az, hogy tényleg felesleges, így aztán valószínűleg egy egyszerű Ctrl+c - Ctrl+v-vel oldották meg a készülék formatervét.

A Zenfone 10 annyira hasonlít az elődjére, hogy gyakorlatilag egyetlen dolog különbözteti meg attól: a hátlapra írt szöveg. Ebből a minimalista irányt választotta a cég, így Zenfone 10 felirat mellett csupán egy apró kis ikont találunk a jobb alsó sarokban.

Pavló Péter

A hátlapból két optika dudorodik ki, elöl pedig a kijelző bal felső sarkában ül a szelfikamera. A készülék jobb oldalán két gomb található: a ki-bekapcsolásra és a hangerő szabályozására alkalmasak, alul a töltésre és adatátvitelre használható USB-C, míg a tetején a 3,5 mm-es jack aljzat. Igen, ezt sem vette ki a telefonból az Asus, így aki vezetékes fülhallgatóval szeretne zenét hallgatni, vagy ilyen headsettel telefonálni, az máris megtalálta azon kevés valamirevaló telefon egyikét, mellyel ez megoldható.

Pavló Péter
Pavló Péter

A készülék hátoldalán egy nagyon finoman kidolgozott, ugyanakkor érdes textúrával találkozni, ami egyszerre hat környezetbarát megoldásnak és praktikusnak – kisebb valószínűséggel csúszik ki az ember kezéből a telefon.

Pavló Péter

Kicsi, de játékos

Ezt a szerencsétlen balesetet persze nagyban segít elkerülni az a tény is, hogy a mobil nemcsak dizájnját, paramétereit tekintve is ugyanolyan, mint az elődje – azaz egy kompakt készülékről van szó. Az ugyanakkora házba idén nagyobb képernyőt ügyeskedtek be a mérnökök, az előlap hasznos területét jelentő képernyő 5,9 colosról 5,92 colosra hízott.

Az Asus nagyon jól ráérzett arra, hogy él egy szemmel látható méretű felhasználói kör, akiknek egy kis méretű csúcsmobilra van szükségük.

A készülék egyébként 3 grammot hízott az elődjéhez képest, de így is csak 172 grammot mutat alatta a mérleg, így továbbra sem fárasztó kézben tartani.

Pavló Péter

Az FHD+ felbontású (1080x2400 pixeles) Super AMOLED kijelző az előlap 84,6 százalékát foglalja el. A képfrissítési ráta a tavalyi 120 Hz-ről 144 Hz-re változott, ami miatt szintén a csúcskategóriába sorolandó a telefon, az emberi szem azonban nem fogja észrevenni a különbséget. Még akkor sem, ha nagyon figyelünk, a 144 Hz ugyanis csak akkor kapcsolható be, ha egy játékot indítunk el a készüléken. Egyébként 60, 90 és 120 Hz-es megjelenítési módból lehet választani. Minél nagyobb az érték, annál zökkenőmentesebbek a képernyőn látható mozgások, de persze azt is érdemes megjegyezni, hogy

minél alacsonyabb a frissítési ráta, annál kevesebbet fogyaszt a kijelző.

Automatára is bízható a dolog, vagyis ha a rendszer azt látja, hogy egy olyan feladatot végzünk a telefonnal, amihez elég az alacsonyabb ráta is – például olvasás –, akkor magától ehhez igazítja a készülék teljesítményét is.

hvg.hu

A kijelző csúcsfényereje 1100 nit, épségéről pedig a Gorilla Glass Victus gondoskodik.

Belbecs

Az Asus Zenfone 10 a Qualcomm jelenlegi legerősebb mobilos processzorát, a Snapdragon 8 Gen 2-t kapta, tárhelyből pedig kiviteltől függően 128/256/512 GB került bele, amihez 8 vagy 16 GB RAM társulhat. Az akkumulátor 4300 mAh kapacitású lett, amit a cég által a dobozba bekészített 30 wattos vezetékes töltővel lehet feltölteni. Igaz, nem túl gyorsan:

20 százalékról 80 százalékra 47 perc alatt sikerült feltölteni a pakkot.

Hogy ez mennyire probléma, az persze felhasználói szokás kérdése. Ha siet az ember, nem szerencsés, hogy ennyit kell várni a feltöltésre, cserébe viszont az, hogy nem bikázza be a töltő az akkut, valószínűleg jót tesz a pakk élettartamának.

Pavló Péter

Nagy piros pont jár az Asusnak azért, mert a Zenfone 10-ben is megtartotta a szoftveres rásegítést, amellyel nyújtható az üzemidő. Amellett, hogy beállíthatjuk, hogy mikor érje el 100 százalékos töltöttséget a konnektorba dugva hagyott készülékünk – például hajnalban kezdjen neki, nem sokkal az ébresztő óra jelzése előtt –, az Időzített energiatakarékosság nevű funkciót is bekapcsolhatjuk. Ebben az esetben kiválaszthatunk egy időtartamot, amikor kevésbé van szükségünk a telefonunkra, ekkor pedig Rendkívül tartós módba kapcsol a készülék. Mondjuk miközben alszunk.

hvg.hu

Az Asus szerint egyébként 13 százalékkal nőtt a telefon üzemideje a Zenfone 9-hez képest. Tesztünk során 6-7 óra folyamatos képernyőidővel is képes volt 24 órán át kibírni a 100 százalékra feltöltött akkumulátor.

A kameráról

A hátoldali fő egység mögött egy 50 megapixeles, 1/1,56 colos érzékelő dolgozik, amihez egy 24 mm-es f/1,9 rekeszértékű objektív társul. A másik kamera egy 12 megapixeles ultraszéles látószögű egység, f/2.2-es rekeszértékkel. A konfiguráció láttán kijelenthető: nem ez a legerősebb setup a piacon, ezt a hátrányt azonban az Asus igyekezett szoftveresen ledolgozni.

A kamera nemcsak gyors, de pontosan is dolgozik. Az objektív nagyon szépen rajzol, a szoftveres rásegítésnek köszönhetően pedig még ellenfényben is jól látszódnak a kép sötét részletei.

hvg.hu

A textúra is szépen kirajzolódik.

hvg.hu

A kamera hattengelyes képstabilizátort kapott, aminek köszönhetően kézből tartva is éles képeket lehet készíteni, még gyenge fényviszonyok között is. Az alábbi két kép közül az elsőn egy, a másodikon három másodpercig volt nyitva a rekesz. Azonkívül, hogy máshová került a fókusz, a kép az utóbbinál is ugyanolyan éles maradt.

hvg.hu
hvg.hu

Az igazsághoz hozzátartozik ugyanakkor, hogy a szoftveres megoldásnak is vannak korlátai. A túlságosan gyenge fényviszonyok mellett már hibázik a rendszer, ez az alábbi képen is jól kivehető. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a hosszú záridő ellenére még mindig viszonylag éles képet kaptunk eredményül.

hvg.hu
hvg.hu

Összegzés

+: hosszú üzemidő, kompakt méret, megbízható működés, remek képstabilizálás, 16 GB RAM.

: nincs fülhallgató a dobozban, viszonylag lassú töltés.

Bár még csak az év felénél járunk, bátran ki merjük jelenteni, hogy az Asus Zenfone 10 az egyik legjobb androidos mobil 2023-ban. Hogy az Apple iPhone-ját is lekörözi-e, az már egy másik kérdés, amire valószínűleg eltérő választ adnak az androidosok és az Apple-rajongók. Azt viszont valószínűleg utóbbiak sem vitatják el, hogy ár-érték arányban kiváló az Asus telefonja.

A 8 GB RAM memóriával és 128 GB tárhellyel szerelt verzióhoz 348 ezer forintos listaárat rendelt a gyártó, míg a 16 GB + 512 GB csúcskiadás 389 ezer forintba kerül.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!