szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy dél-koreai tudós olyan gravitációs anomáliát olvasott ki az Európai Űrügynökség Gaia űrteleszkópjának adataiból, amely megkérdőjelezi az univerzumra vonatkozó alapvető ismereteinket

A dél-koreai Szedzsong Egyetem kutatócsoportja meglepő felfedezésre jutott. A Gaia űrteleszkóp által szolgáltatott adatokból feltárt anomália azoknál a kettős csillagoknál fordul elő, melyek viszonylag távol esnek egymástól. Ezek mozgása – szól a friss felfedezés – ellentmond Albert Einstein és Isaac Newton gravitációs modelljének.

A Kyu-Hyun Csao által vezetett csillagászcsoport két, egymás körül keringő csillagból álló bináris rendszert tanulmányozott. A másodpercenkénti 0,1 nanométernél kisebb gyorsulás esetében a két csillag pályája eltért attól, amit Newton egyetemes gravitációs törvénye és Einstein általános relativitáselmélete előír.

A felfedezés a sötét anyag létezését is megkérdőjelezi.

A sötét anyagról úgy tartják, ez lehet a felelős a hasonló anomáliákért, Csao szerint ugyanakkor az egymástól messzebb keringő kettős csillagok belső dinamikájára nem lehet hatással.

Megérkeztek az első csodálatos képek az Eukleidész űrtávcsőtől, amely a világegyetem sötét anyagát és energiáját vizsgálja majd

Megkezdődött az Eukleidész űrtávcső üzembe helyezése, már az első teszképeket is elkészítették az eszközzel.

A dél-koreai csillagászprofesszort szerint a módosított newtoni dinamika (Modified Newtonian Dynamics, MOND) magyarázatot adhat rá, hogy Newton és Einstein elméletei miért nem voltak képesek megmagyarázni a csillagok bizonyos mozgását. Egyes csillagászok szerint a sötét anyag nem létezik, és a neki tulajdonított jelenségekre a gravitáció nagy távolságokon való eltérő viselkedése lehet a válasz. A MOND elmélete szerint a gravitációs erő nagy távolságokon nem a távolság négyzetével, hanem csak a távolsággal arányos fordítottan. Ez megmagyarázhatja a mozgásban tapasztalt szabálytalanságokat anélkül, hogy a sötét anyagot be kellene vonni a magyarázatba.

Ha bebizonyosodik, hogy a dél-koreai kutatócsoport számításai helyesek, annak óriási hatása lesz az asztrofizikára, a kozmológiára és általában az alapvető fizikára nézve is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!