szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hidegháborús atomfegyver-kísérletekből származó cézium szennyezte be a vaddisznók kedvenc táplálékát.

Leginkább az 1960-as években végzett atomfegyver-kísérletek felelősek az európai vaddisznóállomány magas radioaktivitási szintjéért, és nem az 1986-os csernobili atomkatasztrófa – állapította meg egy új tanulmány a BBC beszámolója szerint.

Mivel más vadon élő állatok radioaktivitási szintje az évek során csökkent, sokan csodálkoztak, hogy a vaddisznók szennyezettségi szintje miért maradt ilyen magas.

A tanulmány szerzői, a Bécsi Műszaki Egyetem és a hannoveri Leibniz Egyetem tudósai 48 Bajoroszágban lőtt vaddisznó húsának vizsgálata után megállapították, hogy radioaktivitásuk jelentős mértékben a hidegháborús atombomba-robbantásoknak köszönhető, amelyek még mindig hatással vannak a terület talajára.

A tanulmány szerint a tesztekből származó radioaktív cézium a földbe ivódott, és beszennyezte a szarvasgombát, a vaddisznók egyik kedvelt táplálékát. Mint írták, a Csernobilból származó cézium is hasonló módon szennyez még mindig, de kevésbé.

Az 1960-as években számtalan atomrobbantást végeztek a világ minden táján. A legaktívabb a két nagyhatalom, az Egyesült Államok és a Szovjetunió volt, de tesztelt nukleáris fegyvereket Nagy-Britannia és Franciaország is. Hogy pontosan hol voltak robbantások, az alábbi videóból kiderül:

(Nyitóképünk illusztráció. Fotó: Alain Mafart-Renodier / Biosphoto / Biosphoto via AFP)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!