szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A japán, az amerikai és az európai űrhivatalok közösen próbálják megmérni a mélyűrben lévő objektumok hőmérsékletét. A szakértők reményei szerint az eredmények által a gravitáció megértéséhez is közelebb kerülhetünk.

Helyi idő szerint vasárnap este indulhat Japánból az az űrszonda, amely a következő három évben teljesít majd szolgálatot. Az amerikai NASA, japán JAXA és az európai ESA közös projektjének célja a téridő torzulásának jobb megértése

Az UPI beszámolója szerint a XRISM (X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission) nevű űreszköz fedélzetén lesz majd egy mikrokaloriméteres spektrométer is, a Resolve, ami a mélyűrben lévő objektumok hőmérsékletét, valamint a hőmérsékleti eltéréseket tudja mérni.

ESA / Webb / NASA & CSA, J. Lee / PHANGS-JWST Team

Ahhoz, hogy a Resolve megfelelően működjön, rendívül alacsony hőmérsékletre kell hűteni. Ez mínusz 460 Fahrenheit-fokot, vagyis -237,7 Celsius-fokot jelent. Ez alig magasabb az abszolút nullánál.

A Resolve azokat a hőmérséklet-változásokat méri, amik akkor jelentkeznek, amikor egy röntgensugár eléri az egyébként 6x6 pixel méretű érzékelőjét. A röntgensugárzás energiájának mérését csak a fenti feltételekkel lehet végrehajtani.

Newton és Einstein is tévedhetett a gravitációról - alapjaiban változhat meg a fizika egy új felfedezés miatt

Egy dél-koreai tudós olyan gravitációs anomáliát olvasott ki az Európai Űrügynökség Gaia űrteleszkópjának adataiból, amely megkérdőjelezi az univerzumra vonatkozó alapvető ismereteinket

A kutatók azt remélik, hogy a szerkezet által gyűjtött adatok betekintést nyújthatnak a mélyűrben lévő struktúrákba, például a gigantikus galaxishalmazokba és a fekete lyukak részecskesugaraiba.

Az Európai Űrügynökség tudósai emellett szeretnék jobban megérteni a gravitáció, azon belül is a téridő torzulásának titkát. Ez akkor következik be, amikor egy nagyon nehéz objektum meghajlítja a téridőt. A jelenség megértéséhez a fekete lyukak közelében lévő anyag- és részecskesugarak sebessége és összetétele járulhat hozzá.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!