Átszokott már a műanyagról a papírpohárra? Csak mert most kiderült, hogy az is káros

A papírpoharak belsejében lévő bioműanyag nem minden esetben bomlik le, ami mikroműanyaggal szennyezheti a környezetet, és ivás közben bekerülhet a szervezetbe is.

  • hvg.hu hvg.hu
Átszokott már a műanyagról a papírpohárra? Csak mert most kiderült, hogy az is káros

Az elmúlt években globális szabályozások miatt számtalan gyorsétteremben és kávézóban cserélték le az egyszer használatos műanyag poharakat papírból készült változatra, hogy ezzel óvják a környezetet, és kevesebb műanyag kerüljön a szemétbe. Egy friss kutatás szerint azonban ennek használata sem tesz sokkal jobbat a környezetnek.

Az Environmental Pollution című tudományos lapban közzétett tanulmány szerint a papírpoharakból mérgező anyagok kerülhetnek elő. Ugyanis belső felületüket gyakran politejsavréteggel (PLA) vonják be. A PLA egy biológiai úton lebomló, hőre lágyuló műanyagféleség, melyet növényekből állítanak elő, és amit a hagyományos műanyag alternatívájaként tartanak számon. A Göteborgi Egyetem kutatói azonban azt találták, hogy káros hatással van a vízben élő szúnyoglárvákra.

Reduce. Reuse. Grow.

A kutatók a kísérletük során a műanyag poharat és a papírpoharat is négy hétre helyezték vízbe vagy iszapba, hogy megvizsgálják, milyen hatással vannak a szúnyoglárvákra. A lárvákat aztán olyan akváriumba tették, amit olyan vízzel és üledékkel (külön-külön) töltöttek fel, amilyen a poharakat is körülvette.

A szakemberek azt találták, hogy mindkét pohár és mindkét közeg esetében lassabban növekedett a lárva, mint ami a természetes üteme lenne. Minél hosszabb ideig volt az adott közegben a pohár, annál erőteljesebb volt ez a negatív hatás – összegez a Gizmodo. A kutatók úgy vélik, ez megkérdőjelezi azt az állítást, hogy a papírpoharak használata kevésbé káros a környezetre.

Mikroműanyagot találtak emberi szív szöveteiben

Kilenc különböző mikroműanyagot találtak az emberi szív szöveteiben a kutatók, és az is kiderült, hogy műtét közben is jut belőlük a szervezetbe.

Bethanie Carney Almroth, a Göteborgi Egyetem kutatója szerint mindez azt mutatja, hogy a bioműanyag nem bomlanak le hatékonyan, és fennállhat a veszélye annak, hogy a keletkező mikroműanyagokat az állatok és az emberek is lenyelik. Hozzátette: a bioműanyagok legalább annyi vegyszert tartalmaznak, mint a hagyományos műanyagok.

A korábbi kutatások azt is kimutatták, hogy a bioműanyagban lévő mikroműanyagok bejuthatnak a folyadékba, amit beleöntenek. Egy 2019-es kísérlet szerint 15 perc elteltével már 25 ezer részecske volt egy 100 ml-es pohárban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.