szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintegy 40 ezer háztartást lát majd el árammal egyetlen abból a 22 MW-os tengeri szélerőműből, amely hozzájárulhat ahhoz, hogy Kína 2060-ra elérje a karbonsemlegességet.

Ambiciózus tervvel állt elő a kínai Ming Jang Smart Energy Group energetikai vállalat: a világ legnagyobb, tengerre telepített szélturbináját akarja megépíteni, amelynek rotorja a lapátokkal együtt közel akkorák, mint a párizsi Eiffel-torony. (A rotor átmérője 310 méteres lesz, ami bizonyos szempontból már nagyobb is, mint az alapvetően 300 méteres Eiffel-torony. Ám ha hozzávesszük még a párizsi látványosság tetejére erősített, 24 méteres antennát, akkor indokolt a „majdnem”.)

A 22 MW-os turbina prototípusa 2024-re, legkésőbb 2025-re készülhet el.

A Bloomberg emlékeztet: a bejelentésre nem sokkal azután került sor, hogy a Ming Jang januárban egy 140 méter átmérőjű, 18 MW-os turbinát mutatott be. A kínai vállalat nemrég legnagyobb szárazföldi szélerőműve 11 MW-os.

AFP / Anadolu Agency / Muhsin Arslan

Az Interesting Engineering azt írja, a cégek között komoly versenyfutás zajlik, hogy minél nagyobb tengeri szélerőműveket építsenek. Az óriásturbina kevesebb fenntartási költséget jelent és a telepítése is olcsóbb, mint több kisebbé. Emiatt egyre vonzóbb a befektetők számára.

Az ellátási lánc ugyanakkor lassítja ezt a verseny. Az egyik legjelentősebb szereplő, a Siemens Energy komoly veszteségeket könyvelt el, aminek a gyártásra és a szervizelésre is komoly hatása van.

Kína törekvése a zöldenergia előállítására nem újkeletű. Az ország a tervek szerint 2060-ra érné el a karbonsemlegességet. Ennek részeként pedig nap- és szélenergiára támaszkodva igyekszik eltávolodni a szén felhasználásától. Emiatt egyre több és egyre nagyobb szélerőművet telepítenek az országban. Eddig jellemzően 10 MW-os turbinákat használtak, ám a nagyobb ebben az esetben sokkal jobbat is jelent.

Sárkányeregetéssel termelne áramot egy vállalat, működhet az ötlet

A holland Kitepower nevű céget a Defti Műszaki Egyetem mérnökei alapították, hogy piacképessé tegyék az általuk kifejlesztett energiatermelési technológiát.

Február elején egy 16 MW-os turbina telepítését kezdték meg Fucsien tartomány partjaitól mintegy 32 km-re. A 294 milliárd forint értékű projekt célja, hogy 400 MW-ot elérő parkot hozzanak létre a területen.

Ezeknél a turbinák 146 méter – nagyjából 50 emelet – magasan helyezkednek el, a lapátok pedig 252 méter átmérőjűek. Egyetlen fordulattal 34,2 kWh energiát tud termelni, ami egy év alatt 66 GWh-t jelent. Ez 25 ezer háztartás számára jelent elegendő energiát.

Ukrajna a csernobili zónában épít hatalmas szélfarmot, 800 000 kijevi otthont láthat el árammal

Összesen 1 GW energiát lesz képes előállítani egy, a csernobili lezárt zóna területére tervezett szélerőműpark. A projektnek vannak buktatói, de ha sikerül, annak szimbolikus jelentése is lehet a nukleáris katasztrófa utóhatásait elszenvedő területen.

A projekttel összességében 500 ezer tonna szén elégetését lehet megspórolni, ami 1,36 millió tonnányi CO2-kibocsátást eredményezne.

A tervek szerint a 18 MW-os erőmű 40 ezer háztartást láthat el árammal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!