szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak pár beállítás, és dönthetünk arról, mi az, amit a zajszűrés ellenére is szeretnénk átengedni a fejhallgatónkon – a mesterséges intelligencia pedig minden mást kiszűr.

A zajszűrős fejhallgatók zöme napjainkban már rendelkezik olyan üzemmóddal, mely lehetővé teszi, hogy a zene mellett a környezeti zajokat is halljuk – ez sok esetben lehet hasznos, például sétálás közben a sziréna hangját is észlelhetjük vele.

Van azonban egy hiányossága az ilyen megoldásoknak: nem dönthetünk arról, hogy mi az, amit szeretnénk hallani – és ennek mentén mi az, amit nem.

Éppen ezt a problémát oldja meg egy új, kutatók által fejlesztett zajszűrős fülhallgató, mely lehetővé teszi a felhasználó számára, hogy kiválassza, milyen hangokat szeretne hallani – avagy átengedni a zajszűrőn –, így kiszűrhetők a szükségtelen zajok, míg a fontosakról nem marad le.

A technológia – így a fejhallgató – mögött a mesterséges intelligencia dolgozik.

Fülhallgató-forradalom várható, a wifi lehet a nagy újítás

A Bluetooth mellett már a wifire is támaszkodhatnak a vezeték nélküli fülhallgatók, köszönhetően a Qualcomm új chipjeinek. Ez nem csak nagyobb hatótávot, de jobb hangminőséget is eredményez.

A fejhallgató által használt rendszert a kutatók „szemantikus hallásként” (semantic hearing) emlegetik: ez az általa rögzített hangot egy okostelefonra továbbítja, mely kiszűri azokat a környezeti zajokat, amelyeket a felhasználó nem szeretne átengedni – írja a BGR.

A rendszer működését egy videóban is bemutatták; a példák között említik, hogy egy parkban ülve a madárcsicsergést a felhasználó átengedheti, míg a forgalom zaját, valamint a beszélgető társaság hangját nem. Ugyanez érvényes a porszívózásra: a porszívó hangja kiszűrhető, miközben az, ha valaki kopog az ajtón, hallható marad.

Több dolog közül is lehet választani, hogy a felhasználó mit szeretne átengedni a rostán – legyen szó szirénáról, babasírásról, madárcsicsergésről vagy sok másról. A beállításokat hangvezérléssel és okostelefonos alkalmazáson keresztül egyaránt el lehet végezni.

A kutatók abban bíznak, hogy az MI-alapú zajszűrős fejhallgatót kereskedelmi forgalomba is tudják majd hozni, tehát elképzelhető, hogy hamarosan akár már a boltok polcain is találkozhatunk majd vele.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!