szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar felhasználók zöme állítása szerint odafigyel arra, hogy a telefonján lévő alkalmazásoknak mire ad hozzáférési engedélyt. Ám sokak ébersége könnyen kijátszható: a Sophos kiberbiztonsági cég friss adatai szerint a megkérdezettek több mint fele töltött le a telefonjára alkalmazást csak azért, hogy kedvezményt kapjon egy üzletben, anélkül, hogy tisztában lett volna azzal, milyen műveleteket végezhet majd a szoftver a háttérben.

A Sophos felmérést végzett a 18 és 65 év közötti lengyel, cseh és magyar közösségimédia-felhasználók körében az érzékeny információk online megosztásáról. Az eredményekből kiderül, hogy csak minden ötödik megkérdezett magyar nem ellenőrzi az alkalmazások hozzáférését az okostelefonján tárolt adatokhoz, valamint a kamerához és a mikrofonhoz. Az alkalmazások tudatos kezeléséről e tekintetben nyilatkozók aránya Magyarországon rendkívül magas (79%), de hasonlóan jól állnak a 80 százalékos csehek is. Lengyelországban 63 százalékos átlagot mértek.

A magyar válaszadók mindössze 5 százaléka válaszolta azt, hogy „nem tudom, hogyan kell csinálni”. Érdekesség, hogy a cseheknél (8%) és a lengyeleknél (16%) sokkal rosszabb ez az arány.

Ám ez csak az érem egyik oldala. A másik maga a szoftverletöltés. A Sophos kutatása azt mutatja, hogy a magyar válaszadók több mint fele (51%), valamint a csehek 54 százaléka és a lengyelek 44 százaléka telepített már mobilos appot minden további ellenőrzés nélkül csak azért, mert ez volt a feltétele annak, hogy kedvezményt kapjon egy üzletben.

Sokan oda sem figyelnek, amikor engedélyezik: ismeretlenek olvashatják a gmailes leveleit

Elég egy pillanatra figyelmetlennek lenni és a legbiztonságosabbnak hitt jelszó sem akadályozza meg a külsős alkalmazásfejlesztőket, hogy hozzáférjenek egy-egy felhasználói profilhoz. Ez történt a Gmail és az Outlook esetében, de a sztorit kirobbantó The Wall Street Journal szerint más levelezőnél is gondok lehetnek.

A magyar válaszadók esetében a felsőfokú végzettségűek (56%), a 24-35 év közöttiek (59%) és a legnagyobb városokból érkezők (56%) tették meg ezt a lépést a legnagyobb valószínűséggel. Az 55 év feletti (44%), szakképzettséggel rendelkező (36%) és a 20 ezres lakosságnál kevesebbel bíró kisvárosokban élő válaszadók telepítettek legkevésbé valószínűsíthetően alkalmazást a kedvezményért.

A Sophos szakértői szerint érdemes megjegyezni, hogy az üzletek által fejlesztett alkalmazások, még ha nem is jelentenek közvetlen veszélyt a készülékekre, adatokat gyűjtenek a felhasználóikról. A kedvezmény igénybevételéhez gyakran szükséges egy fiók létrehozása az e-mail-cím megadásával. Néha több információra is szükség van, például a születési dátumra vagy a lakóhelyre. Emellett a kedvezményes alkalmazások nyomon követhetik a vásárlói magatartást és a vásárlási előzményeket is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!