szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2025-ben vége a Windows 10 támogatásának, így kritikus frissítések sem fognak érkezni hozzá – hacsak nem fizet valaki értük.

Hiába van magabiztos előnyben az egyes Windows-verziók között a Windows 10, a jelenlegi, 68 százalékos piaci részesedés sem menti meg attól, hogy a Microsoft már a búcsúztatásáról értekezzen.

Az operációs rendszert még 2015-ben indította útjára a cég, így immáron a kilencedik életévét tapossa, és az már korábban kiderült, hogy az eredeti tervek szerint 2025 őszén jár le a hivatalos támogatása. A Microsoft most egy blogbejegyzésben részletezte a kivezetés ütemtervét, legalábbis a jelenlegi terveket – azért írjuk ezt, mert addig még sok víz lefolyik a Dunán, és lehet, hogy a népharag, valamint a sok érintett számítógép miatt a cég még finomhangolást végez ezen elképzelésein.

A hivatalos támogatás – mely leginkább a biztonsági frissítéseket, hibajavításokat takarja már a Windows 10 esetében – 2025. október 14-én fog lejárni. Már amennyiben valaki nem nyúl a pénztárcájába: a Microsoft ugyanis közölte, hogy ezt követően egy Extended Security Update programba léphetnek a vállalati és a civil felhasználók is, melyben továbbra is érkezni fognak a kritikus havi frissítések.

Azt nem fejtették ki, hogy mégis hogyan regisztrálhatnak ezekre a frissítésekre a nem céges felhasználók, ahogyan az árazás sem ismert, de úgy tűnik, pénzért három évvel lehet majd kitolni a támogatást.

Kapott egy rossz hírt, akinek Windows 10 fut a gépén

A jelen állás szerint, valamikor a jövő évben megjelenő újfajta wifi már nem lesz támogatott a Windows 10-en - derül ki egy napvilágra került dokumentumból.

A Microsoft azt is megerősítette, hogy a jelenlegi, 22H2-es verziójú Windows 10 lesz az utolsó, de erről már korábban is szóltak a hírek. Ez azt jelenti, hogy éves, nagyobb frissítések már a 2025-ös kivezetésig sem érkeznek, így érdemi új funkciókra nem lehet számítani.

Adná magát, hogy javasoljuk, mindenki frissítsen addig Windows 11-re (hiszen ingyenes), de van egy kis bökkenő: a 11 nagyon szigorú hardverkövetelményekkel rendelkezik, így nagyon sok Windows 10-et futtató számítógép egyszerűen nem frissíthető rá. Hiába erős egy PC, ha a processzora régebbi, mint amit a Windows 11 megkövetel, vagy nincs benne TPM 2.0 (platformmegbízhatósági modul).

Fontos hangsúlyozni, hogy rendkívül kockázatos olyan számítógépet használni, amelyhez már nem érkeznek biztonsági frissítések – az eszköz sebezhetőbb lesz, és a támadók idővel könnyedén megszerezhetik a gépen tárolt dolgainkat, az adatoktól az érzékeny információkig. A Microsoft most is rendszeresen foltoz be komoly biztonsági réseket, de a 2025-ös dátumtól kezdődően a Windows 10-nél elmaradnak majd ezek.

Lehet, hogy lőttek a gépén a Windowsnak? Leszámol az illegális aktivátorokkal a Microsoft vírusirtója

Blokkolja a Windowsok illegális aktiválását lehetővé tévő népszerű AutoKMS programot a Windows Defender.

Bár úgy tűnik, jelenleg igencsak komolyan veszi a kivezetést a Microsoft, 2025-ig még talán változtatnak ezen, például adnak több időt az átállásra.

 

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!