szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Norse Atlantic Airways és az Avinxt norvég cégek azon dolgoznak, hogy a jövőben biztonságosabb és gyorsabb legyen a repülőgépek karbantartása. A tervek szerint több héten át tartó feladatot tud majd elvégezni a gépük alig néhány óra leforgása alatt.

A Norse Atlantic Airways ugyan fapados légitársaság, az Avinxt nevű repülési szolgáltatóval közösen kidolgozandó megoldása csöppet sem lesz fapados: repülőgépek tisztítására, karbantartására és ellenőrzésére a világ legnagyobb olyan robotját készülnek létrehozni, amit mesterséges intelligencia támogat. A tervek szerint a robot építését jövőre kezdi majd meg az Avinxt a Siemens támogatásával.

Az alapos mosás nemcsak segít épen tartani a repülőgépek törzsét, de csökkenti a légellenállást is, így akár 2 százalékkal kevesebb üzemanyagra lehet szükség a repüléshez. Az alapos átvizsgálás és a jégmentesítés pedig nyilvánvalóan abban segít, hogy mindenki biztonságban repüljön.

A szerkezet nagy utasszállító gépek mellett kisebb magánképeknél és katonai légi járműveknél is bevethető lesz.

Norse Atlantic Airways

A tervek szerint a robot kamerák és a mesterséges intelligencia segítségével ellenőrzi majd a gépeket, és a jelenleg akár heteket is igénylő teljes átvizsgálás néhány órába telhet.

Thom-Arne Norheim, a légitársaság vezetője szerint a megoldás segít csökkenteni a Norse Atlantic Airways szénlábnyomát. Az első robotot Oslóban állítják majd csatasorba, míg a második a londoni Gatwick repülőtéren teljesíthet szolgálatot.

Visszatérhetnek a repülésbe a léghajók, és már látszik, hogy jobbak, mint valaha

Amekkora behemótok, annyira lomhák is, mégis jócskán akadnak olyan területek, ahol a repülőgépeknél és helikoptereknél jobb szolgálatot tehetnek. A modern léghajók fejlesztésén több vállalat mérnökei is régóta dolgoznak, munkájuk gyümölcsei mostanában kezdenek beérni.

A repülőgépek jégmentesítéséhez és mosásához használt anyagok összegyűjtésére a repülőtereken általában nincs mód, így azok hosszú távon beszivároghatnak a talajba is. Az Avinxt azonban olyan rendszert fejleszt, ami a felhasznált víz és egyéb anyagok 80 százalékát tudja majd hasznosítani.

Nem az Avinxt az egyetlen cég, amely a mesterséges intelligenciával végeztetné el a repülőgépek átvizsgálását. A Near Earth Autonomy nevű vállalattal még gyorsabb átvizsgálást ígér: 30 perc alatt drónokkal nézetnék át a járművek törzsét. Eközben már a légiforgalmi irányítóknak is segítene az MI, a repülés közbeni tankolásról már nem is beszélve.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!