Itt a Samsung „önök kérték” kategóriás telefonja – teszten az új Samsung Galaxy S23 FE mobil és Buds FE füles
Kipróbáltuk, hogy hogyan teljesít a gyakorlatban a Samsung relatíve jó áron egész sokat kínáló új okostelefonja, a Galaxy S23 FE és a vele együtt érkezett korrekt ár/érték arányú új Bluetooth headset, a Galaxy Buds FE.
A legújabb csúcsmobilok már-már olyannyira túlburjánzóan nagy tudásúak, hogy néhány hétnyi használat során egyszerűen arra kell rádöbbenjünk, hogy megannyi funkciójukat szinte sosem használjuk. De akkor mi értelme van sok-sok százezer forintot fizetni értük?
A Samsung ezen témakör jegyében mutatta be 2020-ban első FE (Fan Edition), vagyis „rajongók kérték” kategóriás mobilját, az S20 FE-t, mely akkoriban nagyot ütött remek ár/érték aránya révén. Az S21 FE már messze nem lett ilyen sikeres, melyben többek közt az is komoly szerepet játszott, hogy a chiphiány miatt csak késve, 2022 elején vált elérhetővé.
És most itt a vadonatúj S23 FE, mely szintén kicsit megcsúszva, 2023 legvégén került csak boltokba. Megnéztük, hogy mit nyújt a pénzünkért cserébe a Samsung legfrissebb jóárasított csúcsmobilja, és azt is kipróbáltuk, hogy hogyan muzsikál a gyakorlatban a vele együtt érkezett Buds FE vezeték nélküli fülhallgató.
Családfa
Nyílt titok, hogy az S23 FE egyfajta áramvonalasított S23 szeretne lenni, de pontosan hol helyezkedik el a koreai gyártó termékkínálatában? Nos, kijelzőméret fronton a 6,1 colos S23 és a 6,6 colos S23+ közé ékelődik be, de mivel az átlagnál vaskosabbak a kávái, mindkét testvérmodellnél nagyobb, miközben a képátlója 6,4 colos.
Tömeg tekintetében is az említett két prémium kategóriás termék fölé nőtt az S23 FE, mely nem kevesebb, mint 209 grammot a mérlegen. Ez 32 grammos gyarapodást jelent az S21 FE-hez képest, ellenben örvendetes tény, hogy a hátlap immár nem olcsó műanyagból, hanem minőségi üvegből készül.
A kerekded matt alumínium oldalkeret remek tapintás- és minőségérzetet biztosít, illetve az összeszerelési minőségre sem lehet panasz. Az IP68-as por- és vízállóságot már az előd is tudta, az S23 FE-hez nagyon hasonló kialakítású, de jelentősen olcsóbb A54 csak IP67-es minősítéssel rendelkezik.
A bal oldali él teljesen csupasz, a hangerőállító és bekapcsoló gombok az ellentétes oldalon találhatók és könnyen elérhetők. Felülre került a dupla SIM-slotos tálca, mely microSD-t nem képes magába fogadni, alul 3.0-ás USB-C portra lehetünk figyelmesek.
A közepes minőségű és hangerejű kihangosításhoz két hangszórót használ a telefon, melyből a spórolás jegyében nemcsak a hardveres közelségérzékelő, hanem az ultraszónikus ujjlenyomat-szenzor is kimaradt. A kijelzőbe integrált optikai ujjlenyomat-érzékelő alapvetően nem rossz, de kicsit lassabb, és némileg pontatlanabb, mint a drágább Samsungok fejlettebb szenzora.
Öregedő Gorilla
Míg a két éve debütált elődön még Gorilla Glass Victus védőüveg volt, addig jelen tesztalanyunkon a négy évvel korábbi Gorilla Glass 5 védelem érhető tetten, elöl és hátul egyaránt. Ezt leszámítva nem igazán lehet okunk a panaszra, a nagyfelbontású panel remek képminőséggel, nagy fényerővel, kiváló kontrasztaránnyal és jókora betekintési szögekkel kényezteti szemünket.
Az adaptív 120 Hz-es frissítési sebességért éppúgy jár a piros pont, mint a HDR10+ támogatásért és az AoD funkcióért. Az OLED kijelző teljesen sík kialakítású, egyedül a sarkaiban lekerekített.
A 6,4 colos méret egész élhető, a hasznos felület 11,5 százalékkal nagyobb, mint az S23 esetében, és 5 százalékkal szerényebb, mint az S23+ produkciója.
A kijelzőbe fent középen integrált szelfikamera felbontása 32-ről 10 megapixelre olvadt az elődhöz képest, a képminőség viszont így is rendben van. Remek dolog a 4K / 60 fps videófelvevő, viszont kár, hogy az autofókuszról le kell mondanunk.
Az 50 megapixeles optikai képstabilizátoros főkamera alaphelyzetben 12 megapixeles fotókat rögzít, de optimális fényviszonyok mellett érdemes lehet kipróbálni a teljes felbontást. A 12 megapixeles nagylátószögű modul hozza a kötelezőt, de autofókusz ugyanúgy nincs benne, mind az S23/S23+-ban.
A 8 megapixeles telefotó egység optikai képstabilizátoros és PDAF élességállítású, 75 milliméteres fókusztávolsága 3x-os optikai nagyítást biztosít, a digitális zoom maximum 30x-os nagyításra képes.
A főkamera videófelvevője 8K / 24 fps mozgóképeket is képes rögzíteni, de több ráció van a 4K / 60 fps üzemmódban. Ezeket a többi kamera nem tudja, vagyis be kell érnünk 4K / 30 fps-sel.
Belsőségek
A legújabb Android 14 operációs rendszert és One UI 6.0 felhasználói felületet felvonultató S23 FE szoftveresen kiválóan teljesít, sem a szolgáltatási körbe, sem az ergonómiába nem lehet belekötni.
A sebességre sem lehet panasz, mindenesetre a két éves múltra visszatekintő, még az S22-es sorozatban debütált Exynos 2200 chipsetnél találhatott volna eggyel időt állóbb megoldást a Samsung. A 6 GB-os opció megszűnt, kapásból mindenki 8 GB RAM-ot kap, a flashmemória kiviteltől függően 128-256 GB kapacitású.
Nem kérdés, hogy az 5G, a wifi 6e, a Bluetooth 5.3 és az NFC is jár a pénzünkért, és azon vélhetően már csak kevesek lepődnek meg, hogy a telefon mellé csak egy kábelt csomagol a gyártó. A töltőfej feláras tétel és a Xiaomitól eltérően szilikontok sem jár ajándékba.
A szupergyorsnak mondott töltés mindössze 25 W-os, ami 70 perc körüli teljes töltési időt jelent. Tény, hogy még ez is barátibb az iPhone 15 110 perces szintidejénél, de sokkal lehangolóbb a középkategóriás Xiaomik 120 W-os alapáras töltője által biztosított 20 perc körüli produkciónál.
A vezeték nélkül maximum 15 W-tal táplálható akkumulátor 4500 mAh kapacitású, ami egy nap körüli gyakorlati üzemidőt vetít előre. Az elődben is ekkora telep volt, az S23 3900 mAh-t, az S23+ 4700 mAh-t tud, az olcsóbb A54 viszont kereken 5000-es értékkel büszkélkedhet.
És milyen a füles?
A Buds FE révén a középkategóriás TWS (True Wireless Stereo) termékek piacán újít a Samsung. Az első FE headset azoknak készült, akik mindenképpen igényt tartanak az aktív zajszűrésre, más tekintetben viszont készek kompromisszumokat kötni.
Az USB-C csatlakozós 40 grammos hófehér tokban lakó 5,6 grammos fülesek egész kényelmes viseletet biztosítanak és stabilan ülnek a hallószerveinkben, a személyre szabhatóság jegyében két szett szárnyharangot és három szett fülharangot kapunk.
A kettő helyett ezúttal csak egyutas hangrendszer egész korrekt mélyhangokkal szolgál, de a hangszíntér kicsit szűkebb a várakozásainknál. Aktív zajszűrés esetén az ígért 6 helyett körülbelül 5 órás zenelejátszási időre lehet számítani, ami a tokkal kitolható egészen 21-30 órára is.
Az oldalsó érintőfelületek tapogatásával egyszerűen kezelhető Buds FE 33 ezer forint magasságában nem rossz vétel, körülbelül fele annyiba kerül, mint a csúcsmodell Buds2 Pro, igaz attól eltérően nem tölthető vezeték nélküli módon.
Konklúzió
+: általánosan jó minőség, szép kijelző, fürge működés, korrekt kameraminőség. –: lehetne kisebb, könnyebb és olcsóbb, az aksi lehetne nagyobb és gyorsabban tölthető. |
Örvendetes tény, hogy a Samsung továbbra is életben tartja, sőt, még bővíti is az FE termékcsaládot, hiszen az ár/érték arányra kihegyezett termékek iránt mostanság talán még nagyobb az igény, mint valaha.
Más kérdés, hogy a Galaxy S23 FE az elődjéhez hasonlóan mintha egy kicsit megint elkésett volna, és ha már ilyen sokat kellett várnunk rá, legalább lehetne egy kicsit olcsóbb.
Cikkünk írásakor 280 ezer forint körül jegyzik a 128 GB-os és 300 ezer forint magasságában a 256 GB-os verziót, mely pénzből akár már egy normál S23 is kijöhet. Némileg javít a helyzeten, hogy január 17-ig, illetve a készlet erejéig egy Buds FE is jár az S23 FE mellé.
Ütős alternatíva lehet többek közt a Xiaomi 13T Pro, mely 300 ezer forint ellenében 6,67 colos kijelzőt, 5000-es aksit, 120 W-os töltést és 12/512 GB memóriát vonultat fel.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.