szerző:
Tetszett a cikk?

A dél-koreai gyártó a vásárlói visszajelzésekre hallgatva dobta piacra az S20-as sorozat legújabb készülékét, amely ennek megfelelően a Fan Edition (rajongói változat) nevet kapta. Relatíve elérhető áron kínál felsőkategóriás felhasználói élményt.

Az elmúlt időkben kényszerűen hozzászoktunk ahhoz, hogy a legújabb csúcsmobilok árcéduláján rendre 400-500 ezer forintos összegek olvashatók. Azonban nem mindenki tud (vagy akar) ekkora összeget kiadni egy új okostelefonért, és ezzel természetesen a gyártók is tisztában vannak. Éppen ezért mostanság egyre jobban pezseg az élet a középkategóriás telefonok piacán.

A Samsung háza táján is bőven találni ígéretes középkategóriás készülékeket a Galaxy A-sorozatban, azonban a dél-koreai gyártó most a felsőbb szegmensben állt elő olyan újdonsággal, amely árát alacsonyan tudja tartani. Ez jelen tesztalanyunk, a Galaxy S20 FE.

László Ferenc

Volt már hasonló

A Samsung által tavaly tavasszal piacra dobott S10-es sorozat idén év elején egészült ki egy elérhető árú modellel, az S10 Lite-tal. Ennek érdekessége, hogy 6,7 colos kijelzője még az abszolút csúcsmodell S10+-ban lévő képernyőnél is nagyobb méretű.

Idén nem kellett ilyen sokat várnunk az S20-as széria olcsóbb készülékére, a tavasszal debütált sorozatból már ősszel felbukkant az olcsóbbá tett változat. Ami végül nem S20 Lite, hanem S20 FE néven debütált, és a nevében lévő két betű a Fan Edition (rajongói kiadás) kifejezésből származik. A gyártó ily módon utal arra, hogy újdonság a vásárlói visszajelzések alapján készült.

László Ferenc

Az S10 Lite koncepciójához képest lényegi változás, hogy az S20 FE még véletlenül sem lett a termékcsalád legnagyobb modellje. A készülék előlapját egy 6,5 colos képátlójú panel uralja, mely 7,6 százalékkal nagyobb az S20, illetve 6,9 százalékkal kisebb az S20+ képernyőjénél, az S20 Ultra pedig ugyebár mindezeknél nagyobb képátlót kínál.

A Super AMOLED technológia rendkívül kontrasztos képet és remek képminőséget produkál, ezenkívül pedig a 120 Hz-es képfrissítés által biztosított gördülékeny felhasználói élmény is adott. Az ezúttal teljesen sík, Full HD felbontású és HDR10+ nélküli panel körül a felsőkategóriában manapság megszokottnál kicsit vastagabb a káva. A felül középen lévő szelfikamera 32 megapixeles felbontású.

Bár korrekt önarcképek elkészítését teszi lehetővé, autofókusszal is illett volna ellátni.

László Ferenc

Spórolás nyomai

A kereten nem spóroltak, vagyis olcsó műanyag helyett alumíniumból készült, ellenben a hátlap üveg helyett műanyagból van. Utóbbi viszont abszolút nem rontja le a minőségérzetet, sőt, a matt felület nehezen piszkolódik, és csökkenti a véletlen leejtések esélyét. Tesztkészülékünk "Ködös Narancs" színben pompázik, de természetesen ennél konzervatívabb kivitelekben is elérhető a 190 grammos tömege révén könnyűnek nem igazán mondható S20 FE.

Az IP68-as por- és vízállóság adott, azonban a kijelző védelméről a jó néhány generációval korábbi Gorilla Glass 3 réteg gondoskodik. A sztereó kihangosítás nem maradt ki, de a hangminőség és hangerő némileg elmarad a normál S20-asok szintjétől, és alapáron nem kapunk fülhallgatót. A két SIM-et és a microSD-t a felül becsúsztatható tálca segítségével kezeli a készülék.

László Ferenc

Az S20+-éval megegyező kapacitású, 4500 mAh-s akkumulátor az USB-C porton keresztül, illetve vezeték nélküli módon is tölthető. A telefon támogatja a 25 W-os vezetékes gyorstöltést, de a mellé adott gyári töltő sajnos csak 15 W-os, pedig a Galaxy A71 mellé 25 W-os töltőfej jár.

Előbbivel 100 perc, utóbbival kevesebb mint 70 perc alatt letudható egy teljes töltés. Az üzemidő 1-1,5 nap magasságában mozog. A Note20 Ultráról ismerős adaptív kijelzőfrekvencia állítás kimaradt, adott esetben úgy spórolhatunk az energiával, ha manuálisan 60 Hz-re csökkentjük a frissítési sebességet.

László Ferenc

Kamera, belsőségek

Az S10 Lite esetében a hátoldali kamerarendszer alaposan megszenvedte a spórolást, az S20 FE kapcsán viszont szerencsére máshogy alakultak a dolgok. Ezúttal nemhogy elbuktuk volna a zoom modult, hanem tulajdonképpen kicsit még jobbat is kaptunk az S20-ban, illetve S20+-ban lévőnél. Utóbbiak zoomkamerája ugyan 64 megapixeles felbontású, de a 3x-os nagyítást egyszerű cropolással oldja meg a technika, ezzel szemben az S20 FE 8 megapixeles zoomegysége valós 3x-os nagyítást biztosít.

A 12 megapixeles és optikai képstabilizátoros főkamera egyenesen a drágább testvérmodellekből érkezett, sem a képminőségét, sem a fókuszálási sebességét nem érheti kritika. Hasonlóképp a 12 megapixeles nagylátószögű egység is szerethető, a 13 milliméteres fókusztávolság miatt rengeteg minden ráfér a felvételekre. Videófelvevő fronton a megfelelő szenzor hiányában elbukjuk a 8K felbontást, de a 60 fps sebességű 4K mozgóképeknél jobbat az átlagfelhasználók nem nagyon kívánhatnak.

László Ferenc

A fürge működésre a drágább S20-askban is használt Exynos 990 chipset jelent garanciát, ami ezúttal 6 GB RAM és 128 GB flashmemória társaságát élvezi. Nem rossz, de kicsit időtállóbb lehetne a recept, ha 6 helyett 8 GB RAM-ot kapnánk. Wireless fronton adott a szupergyors wifi 6 és a Bluetooth 5.0, a Magyarországon árusított S20 FE-kből viszont kimarad az 5G, így be kell érnünk a jó öreg 4G-vel.

Az operációs rendszer feladatait az Android 10 látja el, melyre a gyártó 2.5-ös felhasználói felülete lett ráhúzva.

László Ferenc

Konklúzió, árak, riválisok

+ : általánosan jó minőség, gyönyörű kijelző, fürge működés, korrekt üzemidő és kameraminőség.

: kicsit vastag kávák, alapáron nem jár gyorstöltő és fülhallgató, itthon nem kapható 5G változat.

A Galaxy S20 FE több tekintetben kevesebbet ad, mint a Galaxy S20-széria tavaszi modelljei, azonban szerencsére nagyrészt olyan területeken spórolt a Samsung, amelyek nem kiemelten fontosak. A végeredmény egy olyan, tudás fronton enyhén áramvonalasított készülék, melynek 6/128 GB-os alapmodellje 250 ezer forintba kerül, és amelyből 275 ezer forintos áron 8/256 GB-os, de ugyancsak 5G nélküli kivitel is érkezik hazánkba.

Összehasonlításképp, a 325 ezer forinton nyitott 8/128 GB-os Galaxy S20 jelenleg 265 ezer forintba kerül, a hasonló memóriaszettes Galaxy S20+ listaára pedig a közelmúltban 360-ról 300 ezer forintra csökkent.

László Ferenc

Az S20 FE házon belüli alternatívája lehet a 8/256 GB-os Note10, mely 250 ezer forint ellenében cerkás kezelhetőséget, illetve némileg kisebb kijelzőt és akkumulátort vonultat fel. Ugyanennyibe kerül a 8/128 GB-os OnePlus 8, a 8/256 GB-os és 108 megapixeles főkamerás Xiaomi Mi 10T Próért pedig csak 220 ezer forintot kérnek el, viszont ebben a két telefonban nincs zoomkamera.

Ha sokat spórolnánk, akkor 135 ezer forintért jó vétel lehet akár a hatalmas kijelzős Samsung Galaxy A71 is.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!