Szonda nélkül, beszédből megmondja a mesterséges intelligencia, ha valaki ivott

Jelenleg nincs kereskedelmi forgalomban kapható eszköz az ittasság észrevétlen és hatékony azonosításához. Kanadai kutatók gépi tanulási modellt dolgoztak ki, ami igen hatékonynak bizonyult a részegség jelzésében.

  • hvg.hu hvg.hu
Szonda nélkül, beszédből megmondja a mesterséges intelligencia, ha valaki ivott

Az alkohol a világ legelterjedtebb pszichoaktív anyaga. Fogyasztása mélyen beépült sok kulturális és társadalmi gyakorlatba, annak ellenére, hogy egyre több a bizonyíték már a kis mennyiségű alkoholos ital rendszeres fogyasztása és az egészségkárosodás kapcsolatára. Ráadásul vannak helyzetek, amikor kifejezetten veszélyes, ha valaki alkoholos befolyásoltság alatt áll, és persze vannak eszközök is ennek detektálására. Bár ezek a műszerek, berendezések pontosan meg tudják határozni a vér alkoholtartalmát, azonban észrevétlennek nem mondhatók, és általában nem is olcsók, és nem érhetők el széles körben.

A North York-i Általános Kórház munkatársai ezért valami más megoldást kerestek, abból kiindulva, hogy az alkohol megváltoztatja a beszédet. Úgy gondolták, hogy mivel a beszéd könnyen rögzíthető egyszerű eszközökkel (pl. mikrofon, telefon), a hangminták vizsgálata hatékonyan kimutathatná a részegséget.

Módszerük kidolgozásába húsz felnőttet vontak be, bár végül csak 18-as voltak hajlandók hangmintát adni. A résztvevők 21–62 évesek voltak, és 72 százalékuk férfi volt. A vizsgálat reggelén valamennyiüknek fel kellett olvasniuk egy angol nyelvtörőt, és telefonnal rögzítették a szavaikat. Ezután egy olyan koktélt kellett meginniuk, hogy a leheletből vett minta alkoholkoncentrációja 0,08 százalék felett legyen. Egy óra eltelte után félóránként (hét órán keresztül) megmérték a résztvevők alkoholszintjét, és rögzítették a nyelvtörő felolvasását. Ezekkel a felvételekkel gépi tanulási modellt dolgoztak ki az ittasság jelzésére. A modell végül 98 százalékos pontossággal tudta megítélni a részegséget.

A Journal of Studies on Alcohol and Drugs folyóiratban közzétett kutatásnak – amellett, hogy értékes hozzájárulást adott a részegség hanganalízis segítségével történő méréséhez – persze voltak korlátjai. Csak egy kis mintát használtak, a kísérletbe bevontak angol nyelven beszélte,k és együttműködtek a kutatókkal. Nem biztos, hogy az eredmények ugyanezek lennének, ha a hangminta változatosabb lenne, és az alkoholt fogyasztók megpróbálnák leplezni a részegségüket. Ezt a kutatók is tudják, és úgy gondolják, hogy egy sokkal változatosabb, az alkoholos befolyásoltság emelkedő és csökkenő görbéi alatt gyűjtött hangminták még jobban hozzájárulhatnak a részegség akár „távoli” észleléséhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.