szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megmutatta a NASA, milyen formában juttatja el a Jupiter jeges holdjához, az Europához azoknak az embereknek a neveit, akik korábban igényeltek egy beszállókártyát.

Ha minden a tervek szerint alakul, októberben útnak indul a NASA Europa Clipper nevű űrszondája. A küldetés célja, hogy a Jupiter jeges holdjait, azon belül is leginkább az Europát vizsgálja majd úgy, ahogy azt korábban egyetlen műszer sem tette. Megfigyelései által akár arra is válasz születhet, hogy van-e élet a jégpáncél alatt.

A küldetés azonban más szempontból is érdekes. Az űrügynökség még tavaly hirdette meg a programot, melynek keretein belül bárki elküldheti a nevét a Jupiterhez. A kampány 2023 végével lezárult, a NASA pedig most megmutatta, hogyan utazik majd el az információ a gázóriáshoz.

A szervezet Golden Records néven emlegeti a plakettet, amelyre az összes információ rákerül. (Az elnevezés onnan ered, hogy korábban a legendás Voyager-űrszonda fedélzetére tettek egy aranylemezt, ami rengeteg hangot, dalt és képet tartalmaz, és ami a földi kultúra sokszínűségét hivatott bemutatni.)

NASA’s Design for Message Heading to Jupiter’s Moon Europa

There’s a legacy of NASA spacecraft carrying inspirational messages into the cosmos, and Europa Clipper will continue this tradition when it launches in October 2024 to Europa, a moon of Jupiter that shows strong evidence of an ocean under its icy crust.

A mostani egység nem hanglemez, egyszerű ovális formát kapott. A plakett annak a rendszernek a része lesz, ami segít megvédeni a szerkezetet az űrbéli sugárzástól. Az egyik oldalán hanghullámokat találni, ami a víz szót kódolja a világ 103 nyelvén, középen pedig az amerikai jelnyelvben a vízre használt szimbólumot látni.

NASA
NASA

A plakett másik oldalára kerül az a 2,6 millió ember neve, a programba jelentkezőké. Emellett helyett kap rajta még

  • egy vers,
  • a világegyetemben az intelligens élet valószínűségének becslésére használt Drake-formula,
  • a néhai Ron Greeley bolygókutató arcképe és aláírása, aki nagyban hozzájárult az Europa Clipper megépítéséhez,

illetve még néhány apróság. A tervek szerint az űrszonda 2030-ra érheti el a Jupitert.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!