Az emberek agyába ültethető processzort fejlesztettek Kínában, nem is akármilyet
Kínai kutatók két olyan processzorral is előrukkoltak, melyek a mesterséges intelligenciát szolgálják ki úgy, hogy ehhez alig fogyasztanak áramot.
hvg.hu
Minden eddiginél hatékonyabb chipet sikerült kifejleszteni – állítják a Kínai Elektronikai Tudományos és Technológia Egyetem mérnökei. Csou Csün, a csapat vezetője szerint nincs még egy olyan energiahatékony processzor, mint amilyet a mesterséges intelligencia kiszolgálására készítettek el.
Az ilyen processzorokat úgy tervezik meg, hogy minél több eszközbe be lehessen építeni. Csakhogy gyakran jelentős mennyiségű energiára van szükségük, mert igen nagy a számítási kapacitásuk, ez pedig korlátozza a felhasználhatóságukat – jegyzi meg az Interesting Engineering.
A beszámoló szerint a csapat az International Solid-State Circuits Conference (ISSCC) nevű rendezvényen két chipet is bemutatott. Az eseményen minden évben a világ legjobb kutatói, mérnökei és szakemberei gyűlnek össze, hogy megvitassák, mi jelenti a chiptechnológia jövőjét.
A szinte mai napig beérhetetlen H100-as Nvidia-chiphez mérten is óriási előrelépést tett a cég legújabb lapkája, amely 208 milliárd tranzisztort tartalmaz.
A két eszköz közül az elsőt úgy tervezték meg, hogy az okoseszközökbe beéptve lehetővé tegye az offline hangvezérlést. A mérnökök szerint a chip még olyan helyzetben is képes felismerni a beszélő hangját, amikor a háttérben nagy a zaj – például szól a televízió, megy a zene, vagy mások beszélgetnek. Csou Csün szerint az egység kevesebb mint két mikrojoule energiát fogyaszt a beszédfelismerés során, 95 százalékos pontossággal dolgozik halk, 90 százalékos pontossággal pedig a zajos környezetben.
A második, szintén az ISSCC-n bemutatott chipet úgy tervezték meg, hogy jelezze az epilepsziás rohamokat az embernél. A hordozható eszközökhöz tervezett chip elektroenkefalográf (EEG) segítségével ismeri fel az epilepsziás roham jeleit, és figyelmezteti a beteget, hogy kérjen orvosi segítséget, vagy alkalmazza az előre egyeztetett terápiát.
Az IBM mérnökei olyan chipen dolgoznak, amelynél 14-szer kevesebb energiát használ a mesterséges intelligencia, mint a jelenlegi csúcsprocesszorok.
A szakemberek szerint ez utóbbi chip rendelkezik a legenergiahatékonyabb kialakítással: mindössze 0,07 mikrojoule az átlagos felismerési energiafogyasztása – számolt be róla a South China Morning Post.
Ez utóbbi agy-számítógép interfészként is használható. A demonstráció során az alany képes volt a gondolataival irányítani egy robot mozgását.
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és megtörtént a csoda. A 33 éves amatőr alkotó ma befutott művész, olyanok veszik a képeit, akiket korábban, csaposként, legfeljebb kiszolgálhatott volna.