szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korábban több mint egy évtizeden át a Boeingnél dolgozó Sam Salehpour azt állítja, a cég olyan változtatásokat eszközölt a repülőgépek gyártósorán, hogy tulajdonképpen előre beléjük vannak kódolva a balesetek.

Az elmúlt hónapokban valóságos lejtmenetbe került a Boeing. A cég repülőgépei sorra hibásodtak meg egymás után: volt, amelyiknek a törzséből szakadt ki egy darab a levegőben, volt, amelyik felszállás közben kezdett el darabjaira hullani. A sort még hosszasan lehetne folytatni, így nem csoda, hogy lemondott a Boeing vezérigazgatója.

Most a Boeing egy korábbi mérnöke állt elő néhány meglehetősen nyugtalanító állítással. Sam Salehpour, aki több mint tíz éven át dolgozott a cégnél, januárban panaszt nyújtott be a vállalat ellen az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatalhoz (Federal Aviation Administration, FAA) – számolt be róla a The New York Times.

A szakember bejelentéseinek nagy része a Boeing 787 Dreamlinerrel kapcsolatosak. A cég volt mérnöke nem kevesebbet állít, mint hogy azok a változtatások, amiket a repülőgép „összeszerelési és rögzítési folyamatában” végeztek, több ezer repülés után a repülőgép törzsének „széttörését” okozhatják a levegőben. Salehpour úgy nyilatkozott, a repülőgép törzse több darabból áll, mindegyik más-más gyártótól származik, és nem pontosan illeszkednek egymáshoz.

Kiszakadó ajtó, lezuhanó repülők – mit kell tudni a Boeing 737-es gépről, amelynek törzséből most kiszakadt egy darab?

Nem a mostani az első eset, hogy gond van a Boeing 737 Max géptípussal. Ezúttal ugyan nem történt tragédia, de ez minden bizonnyal csak a szerencsének köszönhető. Összeszedtünk minden fontos információt, ami a balesetről és az évek óta problémás repülőgépről tudható.

A Boeing megerősítette, hogy valóban történtek olyan változtatások, amire a volt mérnök hivatkozik, ám tagadja, hogy ezek biztonsági problémát jelentenének. A cég szerint a vonatkozó állítások „pontatlanok, és nem tükrözik azt az átfogó munkát, amelyet a Boeing a repülőgép minőségének és hosszú távú biztonságának biztosítása érdekében végzett.”

A szakember ugyanakkor kitart amellett, hogy a Boeing 787 Dreamlinerek nem biztonságosak, és erről a jövő hét folyamán az amerikai kongresszusi meghallgatáson is beszélhet majd. „Nem azért teszem ezt, mert azt akarom, hogy a Boeing csődbe menjen, hanem azért, mert azt akarom, hogy ne történjen több baleset” – mondta az amerikai napilapnak Salehpour.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!