szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Harrison H. Schmitt 1972 decemberében járt a Holdon, és több kőzetmintát is gyűjtött a felszínen. A leszállóegységben aztán váratlan meglepetés érte.

Harrison H. Schmitt a mai napig az egyik utolsó emberként sétált a Holdon az Apollo-program keretében. Őz egyetlen ember, aki tudósként (geológusként) jutott el az égitest felszínére. Az Apollo-17 csapatával tette meg az utat, a Hold felszínén azonban nem várt felfedezést tett. Kiderült, hogy allergiás rá. Mármint nem az Apollo-programra, és nem is az űrutazásra, hanem magára a Holdra – idézte fel az IFLScience.

Schmitt 1972 decemberében járt az égitest felszínén, a Taurus-Littrow-völgy környékén, a Serenity-tenger közelében gyűjtött kőzetmintákat. Amikor a leszállóegységben levette a szkafanderét, érintkezésbe került a holdporral.

Elmondása szerint amikor megérezte a szagát, az orra bedugult, és ezt a hangján is hallani lehetett. Később azonban, amikor már negyedjére érintkezett vele, ilyen hatást nem tapasztalt magán.

Apollo 17’s Harrison Schmitt throws a hammer on the moon | Science News

One of the last things that astronaut and geologist Harrison Schmitt did on the moon was chuck his geology hammer into the distance. Read more about artifacts of the Apollo missions: https://www.sciencenews.org/article/apollo-astronauts-anniversary-trash-mementos-experiments-moon Video: K. Teague/NASA

Schmitt szerint nem ő volt az egyetlen, aki ilyen problémával találkozott. A küldetés egy másik tagjának is fel kellett függesztenie az aktuális tevékenységét, annyira erős hatással volt rá a holdpor. A tudós szerint ezzel a későbbi utazás tagjainak is számolniuk kell majd. Úgy véli, ezt a problémát ki lehet küszöbölni, de ez elsősorban mérnöki probléma lesz.

Az Európai Űrügynökség korábban arról írt, hogy gyakorlatilag minden űrhajós, aki holdporral érintkezik, valamilyen szénanáthát tapasztalhat. Ennek tünete a legtöbb esetben enyhe, rövid ideig tartó orrdugulás és tüsszögés.

A problémát valószínűleg az okozhatja, hogy míg a Földön a porszemcséket a szél és a víz simára csiszolja, addig a Holdon éles, érdes felülete marad, ami jobban irritálhatja a nyálkahártyát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

(Kiemelt kép forrása: NASA)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!