szerző:
Tetszett a cikk?

Riválisainál vékonyabb kialakítással és alacsonyabb tömeggel veszi célkeresztbe a vásárlók pénztárcáját a relatíve jó áron egész sok mindent, így például 108 megapixeles kamerát kínáló Honor 200 Lite. Kipróbáltuk, hogy milyen a gyakorlatban.

Az elmúlt időkben a mobiltelefonok tudásánál talán csak a méretük és a tömegük nőtt nagyobb ütemben, így mára eljutottunk oda, hogy kis túlzással élve hasonlóan olyan féltégla készülékeket hordunk magunknál, mint a mobiltelefónia hajnalán.

Egyre többen akadnak olyanok, akik az aktuális trendekkel szembe menve nem szeretnének negyedkilós és 10 milliméter vastag mobilokat használni. Ezt a vásárlói igényt többek közt a Huaweiből néhány éve kivált almárka, a Honor is felfedezte, és azzal a 200 Lite típusjelzésű készülékkel próbálja meg kielégíteni, mely ráadásul nem is kerül sokba.

Vázoljuk, hogy mire képes a gyakorlatban a kínai gyártó kialakítás és árazás tekintetében egyaránt karcsú újdonsága.

Honor 200 Lite
László Ferenc

Mennyire karcsú?

A Magyarországra fekete és ciánkék színváltozatokban érkező Honor 200 Lite mai mércével mérve meglepően vékony. Konkrétan 6,78 milliméteres vastagságról van szó, vagyis garantált, hogy ez a telefon nem fogja látványosan kidomborítani a nadrágzsebünket.

És lehúzni sem fogja azt, ugyanis mindössze 166 grammot mutat a mérleg, vagyis 40-80 grammal kevesebbet, mint sok más mai új telefon esetében.

Az esetünkben matt fekete hátlapon viszonylag kevésbé látszódnak meg a szennyeződések, a fénylő fekete oldalsó kereten viszont annál inkább. A minőségérzet meghaladja a kategóriaátlagot, de azért persze gyorsan felmérhető, hogy nem egy exkluzív anyagokat felvonultató, hanem egy javarészt műanyag termékhez van szerencsénk.

Honor 200 Lite
László Ferenc

A por- és vízállóságot sajnos elbukjuk, viszont a gyártó büszkén hirdeti, hogy a 200 Lite minden további nélkül elviseli, ha 1,65 méter magasból a padlóra ejtjük. Lehet, hogy így van, mi ezt nem mertük kipróbálni.

Bal oldalt felül kapott helyet a két SIM-kártyát befogadó tálca, microSD bővítőslot viszont nincs. A hangerőt az ellentétes oldalon lehet állítani, és ugyanitt keresendő az egész megbízható és gyors ujjlenyomat-olvasót tartalmazó bekapcsológomb is.

Alul ott az elmaradhatatlan USB-C port és a mellette lévő öt kis lyuk mögött rejtőzik a kihangosításhoz használt hangszóró. A kihangosítás sajnos nem sztereó, hanem csak monó, és átlagos minőségű.

Honor 200 Lite
László Ferenc

Nagyképű

Hiába vékony és könnyű, a Honor 200 Lite előlapját egy egész nagy, konkrétan 6,7 colos érintőkijelző uralja, mely teljesen sík kialakítású és a sarkaiban hangsúlyosan lekerekített.

A 2412× pixeles felbontás remek képminőséget biztosít, az AMOLED technológia remek kontrasztot és nagy betekintési szögeket tesz lehetővé, és a 2000 nites maximális fényerő miatt erős napsütésben sem okoz gondot a vizuális tartalmak értelmezése.

Honor 200 Lite
László Ferenc

A fényerőt igen finoman, 4096 aprólékos lépésben állítja az automatika, és bár a 90 Hz-es frissítési sebesség sem rossz, egyes riválisok már 120 Hz-et tudnak ebben a kategóriában. Manuálisan állítható a színmód és a színhőmérséklet, illetve egyedi módon fekete/fehér szemkímélő e-book olvasó üzemmód is rendelkezésre áll.

AOD, vagyis készenléti képmegjelenítés is található a fedélzeten, azonban negatívum, hogy ez csak igen rövid ideig aktív. Fixen tehát nem jeleníthető meg az óra, a dátum és az aksitöltöttség – ezek felvillantásához rá kell koppintani a kijelzőre.

Honor 200 Lite
László Ferenc

Képalkotás

A hátoldali főkamera lelke egy f/1,75-ös fényerejű objektív mögé rejtett 108 megapixeles felbontású lapka, de a natív felbontást csak kiváló fényviszonyok mellett érdemes kipróbálni, minden más esetre jobb választás a 12 megapixeles pixelösszevonásos mód.

Az 5 megapixeles nagylátószögű kamera f/2,2-es fényerővel és nem meglepő módon autofókusz nélkül operál. Telefotó kamera nincs, a felhasználói felületen látható 2x-es és 3x-os nagyítás nem több digitális hókuszpókusznál. A harmadik kamera egy f/2,4-es makrómodul, mellyel 4 centiméteres távolságból készíthetők a legjobb képek, ezek felbontása azonban mindössze 2 megapixel.

Honor 200 Lite
László Ferenc

Említést érdemel továbbá az áthelyezhető virtuális exponálógomb, a ki/bekapcsolható AI optimalizálás, a mosolydetektálás, a 2-5-10 másodperces időzítő, illetve az egész jól használható portré üzemmód.

Videózásban nem igazán erős az új Honor, a mozgóképek maximum Full HD felbontásúak és 30 fps sebességűek lehetnek, pedig ma már ebben a kategóriában is simán meg lehetne ugrani a 4K-t. Az 50 megapixeles frontkamerával közepes minőségű 12 megapixeles szelfik készíthetők 0,8x-os és 1x-es látószög mellett, a videók esetében ezúttal is a Full HD és a 30 fps jelenti a plafont.

Honor 200 Lite
László Ferenc

Belsőségek

A szemrevaló külsejű, jól áttekinthető és egész gyors MagicOS 8 felhasználói felület alatt a legújabb, 14-es verziójú Android operációs rendszer található, a Huawei telefonoktól eltérően komplett Google ökoszisztémával.

Bloatware-ből akad néhány, alaphelyzetben fel van telepítve többek közt a Netflix, a Facebook, a Booking, a TikTok és az AliExpress, ezenkívül említést érdemel még a WPS Office, a számológép, a diktafon, az iránytű és sokak régi kedvence, az FM rádió.

A készülék agya a MediaTek közelmúltban debütált alsó-középkategóriás Dimensity 6080 chipsete, melytől atomerőmű szintű sebesség értelemszerűen nem várható el, mindenesetre a hétköznapi gyakorlat során nem tapasztaltunk komolyabb lassulásokkal.

Honor 200 Lite
László Ferenc

Nem tudni, hogy ez a chipkészlet néhány év múlva mire lesz elég, azonban a 8 GB RAM elég időtálló választásnak tűnik a gyártó részéről. Ráadásul további 8 GB virtuális RAM allokálható a 256 GB-os flashmemóriából.

Az 5G hasít, az 5-ös wifi viszont picit idejét múlt, és bár az 5.1-es Bluetooth adott, nagy kár, hogy az NFC hiányzik a szolgáltatási körből. Az USB-port csak 2.0-ás, így a nagyobb méretű állományok számítógépre történő átmásolása eltarthat egy darabig.

Honor 200 Lite
László Ferenc

A karcsú kialakítás miatt nem meglepő, hogy az akkumulátor nem 5000, hanem csak 4500 mAh kapacitású, azonban egy húzósabb nap így is átvészelhető egy töltéssel. A 35 W-ös maximális töltési teljesítmény ebben a kategóriában átlagosnak mondható, egy teljes töltés 76 perc alatt tudható le.

Töltőfej nem jár alapáron, csak egy USB-A/C kábel, a vezeték nélküli töltésről le kell mondanunk.

Honor 200 Lite
László Ferenc

Konklúzió, árak

A Honor 200 Lite elsősorban azoknak ajánlható, akik relatíve olcsón szeretnének egy mai mércével mérve egész vékony és könnyű alsó-középkategóriás telefont.

Világmegváltást vélhetően kevesen remélnek egy ilyen mobiltól, de azért a sztereó kihangosításról, az alapszintű IP-védelemről és az NFC-ről illett volna gondoskodni. Cserébe viszont legalább gyönyörű a kijelző és a sebességre se nagyon lehet panasz.

A Magyarországon hivatalosan május 21-től kapható Honor 200 Lite árcéduláján 130 ezer forintos összeg szerepel.

A riválisok közül kiemelnénk a kicsit olcsóbban 120 Hz-es kijelzőt és 5000-es akkumulátort felvonultató, microSD slotos Redmi Note 13 5G-t, illetve a némileg drágábban hasonlóan kicsit jobb kijelzőt és aksit, valamint IP67-es védelmet, sztereó kihangosítást és 4K videófelvevőt kínáló Samsung Galaxy A35-öt.

Honor 200 Lite
László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!