szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hamarosan bejelenthetik a kutatók az A83 nevű jéghegy megszületését, miután egy 380 négyzetkilométeres darab szakadt ki az Antarktiszból.

Újabb nagy jéghegy szakadt le az Antarktisz azon részéről, ahol az Egyesült Királyság Halley kutatóállomása található. Ezúttal egy 380 négyzetkilométeres terület vált le a jégsapkáról, ami egy Szegednél is nagyobb jéghegyet jelent.

A britek sarkkutató programja, a British Antarctic Survey 2017-ben elővigyázatosságból már áthelyezte a kutatóállomást, mert félő volt, hogy jéghegy viselkedése esetleg balesetet okoz. A Halley a Brunt-jégselfen foglal helyet, ami a Weddel-tengerbe ömlő gleccserek nyúlványa. Ez a terület rendszeresen bocsát jéghegyeket a tengerbe, jelenleg pedig igen aktív időszakon megy keresztül.

British Antarctic Survey

A BBC beszámolója szerint 2021-ben egy Párizs méretű (1300 négyzetkilométeres) tömb zúdult a tengerbe, amit A74-es jéghegy néven regisztráltak. 2023-ban egy újabb nagyobb terület szakadt le: egy 1500 négyzetkilométeres jéghegy, ami az A81-es kódot kapta.

A mostani jéghegy egy olyan repedésnek köszönhető, amit 2016. október 31-én fedeztek fel a kutatók, és amit emiatt Halloween-törésnek neveztek el. Az erre merőleges további törések egy másik jégdarabot is levágtak a selfről, ami már szintén a tenger felé sodródik.

We flew a drone over the “Halloween Crack” in the Brunt Ice Shelf | British Antarctic Survey

In October 2016, scientists detected a second crack in the Brunt Ice Shelf, 17km north of Halley Research Station – which quickly became known as the Halloween Crack. We flew a UAV (unmanned airborne vehicle) along the crack.

A kutatók a mostani eseményről egy GPS-jeladónak köszönhetően szereztek tudomást. Ez nem különösebben pontos, ám arra jó, hogy ha rövid idő alatt nagyobb mozgás történik, azt észlelni tudja. A regisztrált adatok szerint néhány százmétert tett meg a jéghegy egy órán belül, ami jelezte, hogy a jéghegy leszakadt a helyéről.

Van egy kis baj: 800 métert zsugorodik évente az ítélet napi gleccser, és a helyzet egyre rosszabb

Amerikai kutatók műholdas adatok elemzése alapján arra jutottak, hogy a meleg tengervíz megreked az Antarktisznál található végítélet napi gleccser alatt, ami katalizálja az olvadását.

A műholdfelvételek megerősítik a GPS adatait, mostanra minden oldalról tengervíz veszi körül a jéghegyet.

A képződmény minden valószínűség szerint az A83-as nevet kapja, erről hamarosan dönthetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!