Felszállás közben balesetezett egy amerikai F-35B lopakodó vadászgép, katapultálnia kellett a pilótának
Függőlegesen akart felszállni az albuquerque-i repülőtérről egy F-35B Lightning II lopakodó repülőgép, de a manőver nem sikerült, így a gép végül a földre zuhant és megsérült.
hvg.hu
Balesetet szenvedett a Lockheed Martin által gyártott F-35B Lightning II lopakodó repülőgép az Egyesült Államokban, amikor május 28-án fel akart szállni az Új-Mexikóban található Albuquerque repülőteréről. A gép eredetileg csak üzemanyagért érkezett Albuquerque-be, a felszállás azonban nem sikerült, ezért a pilótának a manőver közben katapultálnia kellett – számolt be róla a Simple Flying.
Az F-35B nemcsak a hagyományos módon képes a felszállásra. A Lockheed Martin úgy tervezte meg a repülőgépet, hogy az akár álló helyzetből, függőlegesen is meg tudja ezt tenni.
An F-35B test aircraft completes its first-ever vertical takeoff (VTO) at NAS Patuxent River, Md., on May 10, 2013. While not a capability used in combat, VTOs are required for repositioning of the STOVL in environments where a jet could not perform a short takeoff.
A baleset során az amerikai pilóta is így akart elindulni a géppel, a felszállás azonban nem sikerült, így végül katapultált.
The moment the F-35B crashed on takeoff from Kirtland AFB, NM, was caught on camera by Alex McCready (@lexlynn505) who shared the live photos with us. We can see the pilot ejecting as the aircraft was extremely low. After the ejection the F-35B continued to fly before crashing…. pic.twitter.com/jnUrejqTPS
A repülőgépet úgy tervezték meg, hogy vészhelyzetben az ülés automatikája is el tudja indítani a katapultálás folyamatát, így egyelőre nem tudni, hogy a pilóta vagy a gép kezdeményezte-e ezt. A férfit jelenleg kórházban ápolják, de jól van, az esetet komolyabb sérülések nélkül úszta meg.
A Lockheed Martin közlése szerint a gép eredetileg a texasi Fort Worth-ből a kaliforniai Edwards légibázisra tartott. Hogy pontosan mi történt, azt egyelőre még vizsgálják.
„A rendszerváltásnak három pillére kell legyen: a jogállam helyreállítása, az állami bűnszervezet, továbbá az orosz csatlósviszony felszámolása” – hangsúlyozza Magyar Bálint szociológus, a maffiaállam-elmélet kidolgozója, aki szerint a rezsimváltó ellenzék igazi szűk keresztmetszete Magyar Péter személye.