Váratlan dolog derült ki a Vénuszról, de még időben
Olasz kutatók szerint legalább 120 vulkáni aktivitás lehetséges a Vénusz felszínén. A felfedezés veszélyeztetheti a tervezett küldetéseket sikerét.
hvg.hu
A NASA Magellán űrszondája által több évtizede gyűjtött adatokat elemezték újra nemrég az olaszországi D’Annunzio Egyetem kutatói, és arra jutottak, hogy a Vénusz vulkanikusan aktív bolygó lehet. Ha ez valóban így van, az megkérdőjelezi az égitest geológiai tevékenységére vonatkozó korábbi feltételezéseket.
A Magellán űrszonda a működése során több mérőberendezéssel, többek között radarral is vizsgálta a Vénusz felszínét. Most David Sulcanese és csapata az 1990-es évek elején rögzített adatokat használta fel arra, hogy alaposan megvizsgálja a bolygó felszínét, és lávafolyamok nyomait keresse rajta. A Nature Astronomy című tudományos folyóiratban közölt publikáció szerint két régióban is lávafolyamokat sikerült feltárni, ami arra utal, hogy a vulkanikus aktivitás gyakoribb lehet, mint azt korábban gondolták.
A Magellán 1990 és 1992 között keringett a Vénusz körül. A különböző időpontokból származó radarmérések összehasonlítása során a kutatók azt találták, hogy a 16 hónapos periódusban több változás is történt a felszínen, a változásokat pedig lávafolyamként azonosították.
A kutatók szerint Vénusz felszínének csupán a 16 százalékát fedi le a tanulmány, az eredmények alapján azonban joggal feltételezhető, hogy több ilyen aktivitás is van a Vénuszon. A becslések szerint legalább 120 vulkánkitöréssel lehet számolni.
A NASA Magellán-űrszondájának adatait átnézve két amerikai kutató elkészítette azt a térképet, ami a Vénusz felszínének összes – eddig detektált – vulkánját ábrázolja.
A nemzeti kisebbségek közötti feszültségek kiaknázását nevezik hamis zászlós hadműveletnek, régi eszköze ez az orosz/szovjet háborús eszköztárnak. Buda Péter nemzetbiztonsági szakértő véleménye.